Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bahreyn koronavirüs vakalarındaki artışı durdurmayı başardığını duyurdu

Bahreyn koronavirüs vakalarındaki artışı durdurmayı başardığını duyurdu

Bahreyn’de son 5 ayda 665 kişi virüs sebebiyle yaşamını yitirdi.
Cuma, 4 Haziran, 2021 - 11:00

Bahreyn Koronavirüsle Mücadele Ulusal Sağlık Komitesi, yakın zamanda rekor seviyede Kovid-19 vakalarıyla karşı karşıya kalan ülkenin ticari tesislerin kapatılması da dahil olmak üzere alınan sıkı önlemler sayesinde yükseliş grafiğini tersine çevirmeyi başardığını duyurdu.

Koronavirüsle Mücadele Ulusal Sağlık Komitesi Üyesi ve Salmaniya Tıp Kompleksi'nde Bulaşıcı ve İç Hastalıkları Danışmanı Dr. Cemile Selman, Komite’nin perşembe günü düzenlediği basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

“Kararların uygulanmasından yaklaşık bir hafta sonra, vaka sayılarındaki düşüş olduğuna dair olumlu işaretler görmeye başladık. Bu nedenle vaka sayılarını sıfırlamak için son günlerde olduğu gibi herkesin kararlılığına ve desteğine ihtiyacımız var.”

Salman açıklamasında, Ocak-Mayıs 2021 arası döneme ilişkin de ölüm istatistiklerini paylaştı. Buna göre söz konusu dönemde yüzde 90’ı aşı olmayanlardan oluşan 665 kişi yaşamını yitirdi.Yüzde 10’unun ise aşı olmasına rağmen öldüğü bilgisi verildi. İstatistikler, aşılandığı halde kronik hastalığı olanların yüzde 94’ünün yaşamını kaybettiğini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı temsilcisi ve Koronavirüsle Mücadele Ulusal Sağlık Komitesi Üyesi Dr. Velid Almana da yaptığı açıklamada, virüsün yayılmasını engellemeye yönelik ulusal çabalar kapsamında, geçen hafta Bahreyn genelinde 31 merkez aracılığıyla aşı kapasitesinin 31 bin doza çıkarılmasına karar verildiğini bildirdi.

Bulaşıcı Hastalıklar Danışmanı ve Koronavirüsle Mücadele Ulusal Sağlık Komitesi Üyesi Yarbay Manaf el-Kahtani de yoğun bakım ünitelerinde 300’ün üzerinde hasta olduğuna işaret ettiği açıklamasında şunları söyledi:

"Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar da dahil olmak üzere mevcut vaka sayısı oldukça fazla. Bu nedenle sağlık durumu yoğun bakımda yatmasını gerektiren kişi sayısı da artıyor. Sağlık ekibimiz artan bu sayıya rağmen gerekli bakım ve hastaların takibi konusunda olağanüstü bir çaba ortaya koyuyorlar.Yoğun bir şekilde takip gerçekleştirilmesine ve gerekli bakımın sağlanmasına rağmen sayı artıyor. İstatistiklere baktığımızda, 1 Haziran 2021'de yoğun bakımdaki vaka sayısının 326'ya ulaştığını; 270'inin aşılanmamış kişilerden oluştuğunu veya bunların yoğun bakımdaki toplam vakaların yüzde 83'ünü teşkil ettiğini görüyoruz.”


Editörün Seçimi

Multimedya