Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus, Fransa ile kalkınma ve iş birliği anlaşmaları imzaladı

Tunus, Fransa ile kalkınma ve iş birliği anlaşmaları imzaladı

Cuma, 4 Haziran, 2021 - 11:00
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (sağda) dün Kartaca Sarayı’nda Fransa Başbakanı Jean Castex ile bir araya geldi. (AFP)

Fransa Başbakanı Jean Castex, iki gün süren Tunus ziyaretinin son gününde Kartaca Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya geldi. Görüşmeye Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da katıldı.

Said görüşmede Fransa’ya Frankofoni zirvesinin planlanan tarihte Tunus'ta düzenlenmesi konusunda güvence vererek başta istihdam, gençlerin rehabilitasyonu ve göç başlıkları olmak üzere iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önemini vurguladı. Tunus Cumhurbaşkanı ayrıca sürdürülebilir kalkınma, sağlık, bilimsel araştırma ve teknoloji konularının yanı sıra Fransa'nın  Sidi Bu Zeyd, Tatavin ve Safakes’teki hastanelerine oksijen üretim birimleri için yaptığı bağışa övgüde bulundu.

Castex de ülkesinin Tunus demokratik deneyimine ilişkin akdirini ileterek özellikle ekonomik, sosyal ve sağlık alanlarında karşılaştığı zorluklarda ülkenin yanında olmaya devam etme konusundaki isteğini yineledi. Fransa Başbakanı açıklamasında, hükümetin ikili iş birliğini güçlendirme taahhüdü, devam eden projeleri takip etme ve Tunus'taki Fransız kamu ve özel yatırımlarını destekleme konularına vurgu yaptı. Ülkesinin Tunus’un başlıca ticaret ortağı olduğuna dikkat çeken Castex, ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine atıfta bulunarak Tunus’un karşılaşacağı her türlü zorluğun Fransa için de sonuçları olacağını kaydetti.

Söz konusu ziyaret, Tunus hükümetinin Fransa ile kalkınma ve iş birliği ile ilgili bir dizi ikili anlaşmaya sahne oldu. İmzalar, yüksek öğrenim ve bilimsel araştırmaya ek olarak kültür ve frankfoni, adalet, savunma, güvenlik ve ekonomi başlıklarında atıldı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin acil bir durum sebebiyle Fransa'ya dömek zorunda kaldı. Birkaç saat sonra da Fransız heyeti Tunus ziyaretini yarıda kesti.

Fransa medyasında yer alan haberlerde, Darmanin ve Fransa Dijital İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Cedric O’nun, polis, itfaiye ve ambulansı birimlerinin de dahil olduğu acil servis numaralarının kullanılamaz hale gelmesi sebebiyle ziyaretin yarıda kesildiğini söylediğini aktardı.

Fransız Kalkınma Ajansı'nın (AFD) Tunus'ta 2022'nin sonuna kadar uzanan, 1,7 milyar euro değerinde kapsamlı bir kalkınma planına öncülük etmesi dikkat çekici olarak niteleniyor. Fransa-Tunus Yüksek İşbirliği Konseyi tarafından üçüncüsü düzenlenen toplantıda, eski mahallelerin restorasyonu, genç girişimcilik projelerine destek verilmesi ve Tunus'taki çevresel kalkınmaya destek sağlanması da dahil olmak üzere çeşitli alanları içeren anlaşmalar yapıldı.

Said, Tunus ile Avrupa Birliği (AB) arasında ülke için büyük önem taşıyan ikinci zirvenin çalışmalarına katılmak üzere dün Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Tunus, Fransa’nın AB ile müzakere dosyalarına desteğinin yönlendirilmesini bekliyor.

Tunus Cumhurbaşkanı, Brüksel ziyareti sırasında AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Maria Sassoli ile görüşmeler gerçekleştirecek. AB, göçmenlerinTunus kıyılarından Akdeniz'in kuzey kıyısına çıkışını önlemeye yönelik çabaların güçlendirilmesi karşılığında ekonomik yardım sağlamak için hali hazırda Tunus ile iletişim içinde.  Tunus Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Said, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile de bankanınTunus'taki faaliyetlerinin yanı sıra altyapı, eğitim ve finans gibi hayati sektörlerdeki projelerin finansmanını görüşmek üzere bir araya gelecek.


Editörün Seçimi

Multimedya