Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya Ulusal Varlık Fonu bir ay içinde dolar rezervlerini sıfırlıyor

Rusya Ulusal Varlık Fonu bir ay içinde dolar rezervlerini sıfırlıyor

Cuma, 4 Haziran, 2021 - 12:15
ABD doları banknotları (Arşiv - Reuters)

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ulusal Varlık Fonu'nun (UVF) ABD'nin yeni yaptırım tehdidi üzerine bir ay içinde varlık fonundaki dolar rezervlerini sıfırlayacağını söyledi.

AFP'nin haberine göre, Siluanov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) yaptığı konuşmada, Rusya Maliye Bakanlığı’nın Rusya Merkez Bankası gibi doların Ulusal Refah Fonu’ndaki payını düşürme kararı aldıklarını söyledi.

Maliye Bakanı, dolar varlıklarından çekilip bunu yerine Euro, altın (ilk kez) ve Çin para birimi yuan bazlı yatırımlarını hızlı bir şekilde artıracaklarını söyledi.

Sonuç olarak, fon yüzde 40 Euro, yüzde 30 yuan, yüzde 20 altın, yüzde 5 sterlin ve yüzde 5 Japon yeni varlıklarına sahip olacak.

Kremlin, Rusya ekonomisini uluslararası ticaretin vazgeçilmezi olan, ancak Rusya'yı ABD yaptırımları karşısında zayıflatan dolardan ayırmak için yıllardır uğraşıyor.

Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov ise bunun Amerikalı yetkililerden alınan yaptırım tehditleri de dâhil olmak üzere birçok konuyla ilgili akıllıca bir karar olduğunu ve bunun döviz kuru üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını vurguladı.

Bu duyuru, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, arasında 16 Haziran'da iki ülke arasındaki yapılması planlanan ilk zirve öncesinde geldi.

ING Bank tarafından Perşembe günü yayınlanan açıklamada, bu kararın toplam değeri yaklaşık 186 milyar dolar olan bu fona yaklaşık 40 milyar dolarlık satış anlamına geldiği belirtildi.

Ekonomist Timothy Ash, "Bence bu bir propaganda hilesi veya yeni ABD yaptırımlarının uygulanması bağlamında önleyici bir hamle" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya