Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, WHO’nun Sputnik V aşısını iki ay içinde onaylamasını bekliyor

Rusya, WHO’nun Sputnik V aşısını iki ay içinde onaylamasını bekliyor

Cuma, 4 Haziran, 2021 - 14:15
Sputnik V aşısı dozu (AFP)

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriyev, Rusya’nın Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını iki ay içinde onaylamasını beklediğini söyledi.

Dimitriyev Reuters’a verdiği demeçte, “Sputnik V aşısını gözden geçiren Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) da mevcut tüm temel bilgiler sağlandı ancak şu an için önemli bir açıklama yok” dedi.

The Lancet tıp dergisi tarafından yayınlanan ve bağımsız uzmanlar tarafından onaylanan önceki bir araştırmanın sonuçlarına göre, Sputnik V aşısının etkinlik oranı yüzde 91,6 olarak belirlendi.

İngiliz uzmanlar Prof. Ian Jones ve Polly Roy, “Sputnik V aşısı aceleye getirildiği ve şeffaflık içermediği için eleştirildi. Ama sonuçlar artık açık. Bu da Kovid-19 ile mücadeleye yeni bir aşının daha katılabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya