Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, BM’den Lübnan Özel Mahkemesi’nin finanse edilmesi için alternatif yollar bulmasını istedi

Lübnan, BM’den Lübnan Özel Mahkemesi’nin finanse edilmesi için alternatif yollar bulmasını istedi

Cuma, 4 Haziran, 2021 - 14:15
Lübnan Başbakanı Hasan Diyab (AFP)

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, çeşitli suikast suçlarını araştıran Lübnan Özel Mahkemesi’ni finanse etmek amacıyla alternatif yollar bulması için Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulundu.

Hollanda merkezli, BM destekli Lübnan Özel Mahkemesi, birkaç gün önce yüzde 51’i gönüllü katkılar ve yüzde 49’u Lübnan hükümeti tarafından finanse edilen kaynaklarının tükenmesi nedeniyle Temmuz ayından sonra çalışmalarına devam edemeyeceğini açıklamıştı.

Diyab, konuya ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitaben yazdığı mektupta, “Lübnan Özel Mahkemesi’nin karşı karşıya olduğu zorluklar ve Lübnan’ın maruz kaldığı süregelen krizleri göz önünde bulundurarak, Lübnan hükümeti misyonunu yerine getirmesine yardımcı olmak için mahkemeyi finanse etmenin çeşitli ve alternatif yollarını acilen araştıracağınız için size minnettar olacaktır” ifadelerini kullandı.

Lübnan Özel Mahkemesi, fon eksikliği nedeniyle 2005 yılında Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikasttan hüküm giyen sanığın 16 Haziran’da yapılması planlanan yeni davasını dün erteleme kararı almıştı.

Mahkeme, geçtiğimiz yıl Hizbullah üyesi Selim Ayyaş’ı 2004- 2005 yılları arasında Hariri ve diğer 21 kişiye suikast düzenlemekten suçlu bulmuştu. 


Editörün Seçimi

Multimedya