Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi - Kuveyt Koordinasyon Konseyi toplandı

Suudi - Kuveyt Koordinasyon Konseyi toplandı

Suudi - Kuveyt Koordinasyon Konseyi’nin ilk toplantısı, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme ve koordine toplantısı yapıldı.
Pazar, 6 Haziran, 2021 - 09:00
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Kuveytli mevkidaşı Şeyh Meşal el-Ahmed arasında Salı günü Riyad’da yapılan görüşmeden bir görüntü. (SPA)

Suudi Arabistan - Kuveyt Koordinasyon Konseyi’nin ilk toplantısı, Kral Selman bin Abdülaziz ve Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed es-Sabah’ın direktifleri uyarınca kardeş ülke halklarının güvenlik, refah ve mutluluğunu sağlama noktasında iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme ve koordine etme hedefiyle bugün gerçekleşti.

Temmuz 2018’de Konseyi oluşturmak için anlaşma imzalayan iki ülke, Körfez İşbirliği Konseyi’nin hedefleri doğrultusunda ülkeler arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi ve sürdürülebilmesi için ortak bir vizyon ve entegre bir ekonomik sistem geliştirmeyi, kaynakların kullanımı noktasında yenilikçi çözümler bulmayı ve iki ülkeyi karakterize eden güçlü yönlere dayalı etkili ve entegre bir eğitim sistemi kurmayı  hedefliyor.

Konsey ayrıca Suudi Arabistan ve Kuveyt arasında siyasi, güvenlik ve askeri alanlarda işbirliği ile entegrasyonu geliştirmeyi, işbirliği ve ortaklık fırsatlarının etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamayı ve çeşitli ekonomi, insani gelişme, siyasi entegrasyon ve askeri güvenlik alanlarında iki ülkenin durumunu vurgulamayı amaçlamakta.

Suudi Arabistan-Kuveyt ilişkilerinin şekillenmesindeki en büyük etki iki ülkenin kurucu babalarının attıkları temellere dayanıyor. İki ülke arasındaki ilişkiler İmam Abdurrahman el-Faysal Al Suud’un iktidara geldiği 1891 yılındaki büyük tarihsel derinliklerle öne çıkıyor. Kral ve oğlu Abdulaziz bin Abdurrahman, 1902’de Abdulaziz’in Riyad’ı geri almasından önce Kuveyt’e misafir olmuştu. Taraflar coğrafyanın bir araya getirdiği iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin boyutlarını kardeşlik, akrabalık bağları ve genel olarak Körfez bölgesini etkileyen her konuda ortak bir kader ile kavramların ötesinde birleştirdi.

İmam Abdurrahman el-Faysal ile kardeşi Mübarek el-Kebir lakaplı Şeyh Mübarek Sabah el-Sabah’ı bir araya getiren güçlü ilişkiler Suudi-Kuveyt ilişkilerine de güç kattı. Özellikle de babasının Kuveyt ile olan ilişkilerini güçlendirme noktasındaki yaklaşımını sürdüren Kral Abdulaziz bin Abdurrahman tarafından krallığın birleştirilmesinin ardından ilişkiler daha da güçlendi. Kral Abdulaziz ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda geliştirmeye çalıştı. Bu alanlarda çoklu işbirliği yollarına gitti. Bu yaklaşım Kral Abdulaziz’in oğulları tarafından da devam ettirildi.

Suud, Halid, Faysal, Fahd, Abdullah da dahil olmak üzere tüm liderler Suudi- Kuveyt ilişkilerini daha iyiye götürme noktasında hiçbir çabadan kaçınmadan çalıştı. Kral Selman bin Abdulaziz Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf Ahmed el-Cabir es-Sabah ile işbirliği içinde iki ülkenin kalkınması noktasında her alanda çalışmalar yaptı.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha yüksek bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor. 2019 yılında Krallığın Kuveyt’e olan ihracatı yaklaşık 7,83 milyar Riyal, ithalatı ise yaklaşık 1,56 milyar Riyal olmak üzere, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 8,39 milyar Riyal olduğu açıklanmıştı. İki ülke mümkün olan en kısa süre içerisinde görüşerek Suudi- Kuveyt Koordinasyon Konseyi’nin çalışmalarını harekete geçirme noktasında çalışmalar yapmayı planlıyor.

Pademi sürecinde, Suudi Arabistan ve Kuveyt arasındaki iş birliği yolları ve bunlarla yüzleşme çabaları noktasında iki ülke bakanlıkları arasında doğrudan ve sürekli bir koordinasyon sağlanıyor.

Suudi Arabistan Kuveyt pazarlarının istikrara kavuşması için kendi toprakları üzerinden Kuveyt’e giden yük kamyonlarının geçişi noktasında krallığın kara ve deniz limanlarının açılmasını ve Suudi ürünlerinin ihracatına devam edilmesini engelleyerek Kuveyt’i bu noktada destekledi. Karar memnuniyetle karşılandı. Kuveyt Suudi Arabistan hükümetine teşekkür etti.

Öte yandan Kuveyt, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Yeşil Ortadoğu girişimini hedeflerine ulaştırma ve onu resmi düzeyde desteklemek için Krallık ile iş birliği içerisinde çalışıyor. Bu durum Kuveyt’teki resmi makamlardan ve halk tarafından olumlu tepkiler alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya