Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da kontrol noktasına saldırı: 2 ölü

Libya’da kontrol noktasına saldırı: 2 ölü

Pazartesi, 7 Haziran, 2021 - 11:30
Saldırı mahallinden bir görüntü (Libya medyası)

Libya’nın güneybatısındaki Sebha şehrinde dün bir polis kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında üst düzey bir polis de dahil olmak üzere 2 kişi öldü.

DEAŞ söz konusu saldırıyı üstlendi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, saldırının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sebha Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir kontrol noktasını hedef alan korkak terör eylemini kınıyoruz” ifadelerini kullanarak, hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için de şifa dileklerinde bulundu.

Teröre karşı savaşın devam ettiğine vurgu yapan Dibeybe, nerede olurlarsa olsunlar teröristlerin tüm sığınaklarını sert bir şekilde vuracaklarını ifade etti.

Libya, halk ayaklanmasıyla merhum lider Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından kaos ve şiddet sarmalına girdi. Ancak çatışmanın tarafları bu yıl yeni bir hükümet üzerinde anlaştı.

Birleşik bir yönetimin atanması ve Aralık’ta genel seçime gidilmesi, kalıcı bir siyasi çözüm için yıllardır son umut olsa da, süreç zorluklarla devam ediyor.

Ülkede çoğu bölge hala yerel silahlı grupların kontrolü altında. Dış güçlere bağlı unsurlar da hala ülkeden çekilmedi. Ayrıca Libya’nın ekonomik kaynaklarını yönetme konusunda ana şahsiyetler arasındaki ihtilaflar da sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya