Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dibeybe ve  Hafter arasındaki anlaşmazlık derinleşiyor

Dibeybe ve  Hafter arasındaki anlaşmazlık derinleşiyor

Askeri kolejin mezuniyet töreninde Bingazi milisleri de yer aldı.
Pazartesi, 7 Haziran, 2021 - 10:15
Dibeybe ve Lafi askeri mezuniyet törenine katıldılar. (Ulusal Birlik Hükümeti)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin Misrata’da düzenlenen askeri mezuniyet törenine katılması, Libya Ulusal Ordu (LUO) lideri Halife Hafter ile anlaşmazlığını derinleştirdi. Törende, milislere bağlı unsurlar da yer aldı.

Dibeybe bir süre önce, 2014 yılında, milislere karşı düzenlenen ‘el-Kerame Devrimi’ operasyonunun yedinci yıl dönümü münasebetiyle Bingazi’de LUO tarafından düzenlenen askerî geçit törenine katılım göstermemişti. Ancak Dibeybe teoride Libya ordusunun başkomutanı olması nedeniyle Başbakanlık Konseyi üyesi Abdullah el-Lafi, birlik hükümetindeki bakanlar ve askeri liderlerle birlikte 51’inci askeri kolej öğrencilerinin mezuniyet törenine katıldı. Savunma Bakanlığı görevini de üstlenen Dibeybe hükümetinin ‘vatanını savunma yolculuğunu tamamlamak isteyen cesur gençleri Libya ordusunu modernize etmek, entegrasyonu sağlamak, eğitim vermek, profesyonel olarak orduya liderlik etmek, halkı ve vatanı savunmaya hazırlamak için gerçek bir proje olarak gördüğünü belirtti. Abdulhamid Dibeybe, istenilen istikrar ve gelişmeyi sağlama yolunda milletin ordusunun lideri olmak için gerekli vasfı taşımak şartıyla gençleri mümkün olan en kısa sürede lider pozisyonlarda görme arzusunu dile getirdi.

Aktivistler ve yerel medya organları tarafından yapılan haberlerde daha önce Bingazi Devrimcileri Şura Konseyi olarak bilinen radikalizm yanlısı unsurların askeri törenine katılım sağlandığı aktarıldı.

Lafi açıklamasında Libya’nın farklı şehirlerinden nitelikli gençlerin askeri kuruma dahil edilmesinin devam ettiğini vurguladı. Başkanlık Konseyi’nin ‘askeri kurumları birleştirmek, desteklemek ve onları Libya ulusunun kalkanı ve aşılmaz kalesi haline getirmek için’ çok çalıştığını belirten Abdullah el-Lafi  “Önce Allah ve sonra vatana bağlılığı olan askeri kurumu birleştirmek, güvenlik ve istikrarın sağlanması için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Dibeybe ve Lafi, yemin eden ve ülkeyi yurtiçinde ve yurt dışındaki tehlikelerden koruma sözü veren mezunlara madalya takdim etti.

Törende Dibeybe ve Lafi’nin yanı sıra Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) Operasyonu milislerinin da bulunması, Temsilciler Meclisi’nde Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Talal el-Mihub da dahil olmak üzere Hafter’e bağlı isimlerin eleştirilerine yol açtı. Mihub, geçen cumartesi akşamı bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Dibeybe ve Lafi’nin katılımının Bingazi’deki görkemli askerî geçit töreninde yer almamaları  nedeniyle kabul edilemez ve kınanacak bir durum olduğunu dile getirdi. Mihub ayrıca Fayiz es-Serrac başkanlığındaki önceki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) ayak izlerini takip eden ve adından başka hiçbir ulusal birliğe sahip olmayan hükümetin kışkırtıcı eylemlerine karşı da uyarıda bulundu.

Hafter, Dibeybe ve Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi’ye geçen cumartesi günü Bingazi kentinde LUO güçlerinin askeri geçit törenine katılmaları için resmi bir davette bulunmuştu. Ancak iki yetkili törene katılmak yerine Tunus ve Cezayir’e sürpriz ziyaretler gerçekleştirmişlerdi.


Terör operasyonları sürüyor

Trablus’taki Terörizm ve Organize Suçlarla Mücadele İçin Caydırıcı Birlik, DEAŞ’a mensup bir savaşçının yakalandığını duyurdu. Birlik, unsurun birçok terör eylemine karıştığı ve çeşitli suçlardan dolayı başsavcılık tarafından arandığı bilgisini paylaştı. Söz konusu şahıs 2016 yılına ait bir videoda, silahlı çetelerin bir kampında bir kadına bağırırken görüntülenmişti. Yapılan açıklamada kaçak olan başka bir şüphelinin de kovuşturulduğu kaydedildi.

Diğer yandan ABD’nin Trablus Büyükelçiliği, yakın zamanda kaçırılan Libya Kızılayı’nın Ecdebiye Başkanı Mansur el-Mağribi’nin serbest bırakılmasını talep etmek için 6 Haziran’da kriz hattına dahil oldu. Büyükelçilik tarafından yapılan kısa açıklamada, Mağribi’nin derhal serbest bırakılması konusunda Birleşmiş Milletler (BM) misyonuna destek verildiği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya