Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Londra’nın ikonik siyah taksilerinin geleceği meçhul

Londra’nın ikonik siyah taksilerinin geleceği meçhul

Turizmin zayıflaması ve uzaktan çalışma nedeniyle sektör ağır kayıplara uğradı ve müşteri sayısında düşüş yaşandı
Çarşamba, 9 Haziran, 2021 - 15:00
Barry Ivens Londra’da bir siyah taksi şoförü (AFP)

Londra'daki ikonik siyah taksilerin şoförlerinden biri olan Barry Ivens meslektaşlarının geçen yıl yaşadıkları maddi ve psikolojik zorlukları “Salgın bizden çok şey aldı” diye ifade etti.

Çeyrek asırdır Londra sokaklarında taksi şoförlüğü yapan 53 yaşındaki sürücü, daha önce hiç bu denli zor bir yıl yaşamadıklarını söylüyor. 128 binden fazla ölümle Avrupa'da salgından en çok etkilenen ülke olan Birleşik Krallık'ta uygulanan üç kapsamlı kapanma dolayısı ile müşterilerin sayısının azaldığını kaydetti.


En kötüsü acı

Ivens, hayatına devam edebilmek için devletten yardımı talep etme ve kredi ödemelerini dondurma gibi mümkün olan her yola başvurdu, ancak yine de bu sağlık krizi moralini olumsuz etkiledi.

Bununla birlikte başkent Londra’da turlar düzenleyen bir taksi şoförleri birliğinin de üyesi olan Ivens işiyle ilgili çok sevdiği yönlerden biri olan sosyal iletişim eksikliğinden mustarip olduğunu söylüyor. Bununla ilgili olarak "Londra'da bir rehber gibiydim, bunu her zaman özlüyorum" diyor.

Ivens, “Şu anda hala hayatta olduğum, ailemin iyi olduğu ve kendi taksimi kullanabileceğim gerçeğine odaklanmaya çalışıyorum” dedi.

İngiltere’de kısıtlamaların peyderpey hafifletilmesi ve müşterilerin sayısının artması, Londra'daki binlerce taksiciye sonunda en kötü günlerin geride kaldığına dair umut veriyor.

Ivens, işinin pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık üçte ikisine geri döndüğüne inanıyor, ancak bunun zar zor sürdürülebilir olduğunu belirtiyor.


"Tüm hareket alanımız tükendi”

Lisanslı Taksi Şoförleri Derneği'nden Steve McNamara'ya göre sektör umut vaedediyor ve iyileşmenin ilk işaretleri görülmeye başlandı.

Ancak sürücülerin geçen yıl tüm birikimlerini tüketmek zorunda kaldıklarını kaydederek, "Tüm hareket alanımız tükendi” dedi.

Resmi rakamlara göre, son bir yılda 5 bin azalarak 13 bin 700’e ulaşan lisanlı siyah taksi sayısı, sektörün salgın sebebiyle ödediği ağır bedeli gösteriyor.

"Birçok sürücü araçlarını hurdaya ayırdı, sattı ya da lisanslarını iptal etti" diyen McNamara işler gerçekten düzelmeye başladığında oluşacak taksi sıkıntısından endişe ediyor.


Müşteri sayısında tekrar azalma korkusu

Bazı sürücüler, evden çalışma düzenlemelerinin büyük ölçüde salgın sonrası devam etmesinden endişe ediyor.

20 yıldır sektörde çalışan 59 yaşındaki Paul, “Çalışanlar yavaş yavaş işlerine geri dönüyorlar. Ama bizi endişelendiren insanların haftada sadece iki ya da üç gün çalışacak olması" dedi.

Taksi şoförlerinin karşılaştığı bir diğer sorun, çoğu ülkeden İngiltere’ye varışta uygulanan zorunlu karantina nedeniyle ülkeye az sayıda yabancı turistin gelmesi.

McNamara, turistlerin nihai dönüşünün büyük bir fark yaratacağına ve işlerin düzelmeye devam edeceğine inanıyor.

Ancak bazıları yıllarca düşük fiyatlı araç çağırma uygulamalarıyla rekabetle karşı karşıya kalan Londra taksilerinin geleceğinin, gösterilen çabalara rağmen salgın dolayısı ile kalıcı olarak zarar göreceğinden korkuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya