Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir'de İslamcı siyasetçiye Amazig tepkisi

Cezayir'de İslamcı siyasetçiye Amazig tepkisi

Çarşamba, 9 Haziran, 2021 - 18:00
Ulusal İnşa Hareketi Genel Başkanı Abdulkadir bin Karine (AFP)

Cezayir'de Önümüzdeki Cumartesi günü yapılması planlanan parlamento seçimlerinde aday olan Cezayir Ulusal İnşa Hareketi Partisi Genel Başkanı Abdulkadir bin Karine eleştirilerin hedefinde.

İslamcı politikacı Bin Karine, eski cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika döneminde Amazig dilinin anayasada resmi dil olarak kabul edilmesini eleştiren açıklamalarının ardından kamuoyunda hedef tahtasına oturtuldu.

Bin Karine ayrıca Amazig kabilelerin yoğunlukla yaşadığı az gelişmiş güney bölgelerine daha fazla ödenek ayrılmasını eleştirdi.

Bala’nın güneyindeki Gardaya’da parti adayları ve destekçilerinin katıldığı seçim kampanyasında konuşan Bin Karine, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Burada iki (Tizi Ouzou ve Bejaja) vilayet ve vilayetlerin bazı bölümleri tarafından ortaya konan sorunlar var. Bu sorunlar onlarca yıl önceki eski iktidarın ürünleri. 2002 yılında anayasada yapılan bir değişikle Amazig dilinin resmi dil olarak kabul edilmesiyle bu sorun başladı. Ardından 2016 yılında Amazig resmi dil olarak kabul edildi” Bin Karine açıklamasında milyonlarca insanın konuştuğu dili küçümseyerek “şey” olarak nitelendirdi.

Özellikle Amazig vilayetlerinden ve Kabilelerin en büyük şehirlerinden biri olan Tizi Ouzou ve Bejaja’dan siyasi aktivistler tarafından yayınlanan video görüntüler aracılığıyla sert ve hızlı protesto kampanyaları başlattılar. Protestolarda Bin Karine hakkında, “nefret söylemi, dil temelinde ayrımcılık yapmak” suçlamalarıyla kamu davası açılması talep ediliyor.

Göstericilerden biri yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “İddianameye göre bir gazeteci güneyde bulunan bölge sakinleri arasında nefret yayan yazılar sebebiyle yaklaşık bir ayı aşkın süredir cezaevinde bulunuyor. Bin Karine’nin Kuzey Afrika’da yerli dili konuşan milyonlarca kişiye karşı işlediği şey nefret suçu değil mi?”

Aynı bağlamda Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun dil hakkını güvence altına almaya yönelik tüm anayasal, yasal ve garantilerin halkın iradesini ve yaklaşan seçimlerin bütünlüğünü koruma noktasında yeterli olduğunu vurguladı. Seçmenin özgürce oy kullanma hakkını güvence altına aldığını ve anayasal olarak güvence altına alınan bu hakkın her türlü ihlalinin suç sayıldığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya