Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Kudüs Gücü Komutanı Kaani, Bağdat’ta Haşdi Şabi lideri Muslih ile görüştükten sonra silahlı grupların liderleri ile buluşacak

İran Kudüs Gücü Komutanı Kaani, Bağdat’ta Haşdi Şabi lideri Muslih ile görüştükten sonra silahlı grupların liderleri ile buluşacak

Kazımi, Kaani’ye, Bağdat’ın, devletin prestijinin zedelenmesine izin vermeyeceğini bildirdi.
Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 09:30
Haşdi Şabi lideri Kasım Muslih, dün serbest bırakıldıktan sonra (Reuters)

Haşdi Şabi liderinin serbest bırakılmasından saatler sonra, İran “Kudüs Gücü” Komutanı İsmail Kaani, Haşdi Şabi liderleriyle görüşmek üzere Bağdat’a geldi. Üst düzey kaynaklar bu ziyaretin Başbakan Mustafa el-Kazimi hükümeti ile koordineli olarak gerçekleştirildiğini aktardı.

Kerbela’da, düzinelerce destekçi ve Haşdi Şabi mensubu, Tümgeneral Kasım Muslih’in serbest bırakılmasını kutlamak için etrafını sardı.

Irak hükümeti henüz Muslih’in serbest bırakılmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak üst düzey bir yetkili, Irak yargısının Muslih’i hapse mahkûm etmek için yeterli ve ikna edici kanıt bulamadığını belirtti. Fransız haber ajansının (AFP) bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberine göre, soruşturma görevlileri onu mahkûm etmek için adli makamlara yeterli kayıtları ve itirafları teslim etti.

Yüksek Yargı Konseyi, yaptığı bir basın açıklamasında, yürütme makamları tarafından sunulan kanıtların, Muslih’in herhangi bir suça karıştığını kanıtlamadığını, Haşdi Şabi üyesi Muslih’in, aktivist İhab el-Vezni’nin öldürüldüğü sırada ülke dışında olduğu belirtildi.

Üst düzey kaynaklar, önceki gün Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, hükümet ve silahlı grupların, tırmanan gerilimin durdurulması için Haşdi Şabi liderinin serbest bırakılması hususunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. İlgili kaynaklar “İran’ın acil bir sükûnet talebiyle tetiklenen iki taraf arasındaki siyasi anlaşma, Haşdi Şabi’yi, saraylara ve hükümet tesislerine yönelik saldırılarını tamamen durdurmaya, Kazımi’yi de üst düzey Şii liderleri hedef almaktan geri adım atmaya zorluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Muslih, Haşdi Şabi’nin, Kerbela’daki “el-Tufuf” tugayı olarak bilinen 13. Tugayın liderliğinin yanı sıra 2017’den bu yana Batı Anbar vilayetindeki Haşdi Şabi operasyonlarının komutanlığını yürütüyor. Muslih, tutuklandığında “silahlı grupların kara kutusu” olarak tanımlanıyordu.

Haşdi Şabi’ye yakın kaynaklar, Kaani’nin, özellikle de Haşdi Şabi lideri krizinden sonra Irak’taki sükunetin devam ettirilebilmesi için İran hükümetinden “açık ve spesifik” mesajlar getirdiğini aktardı. İlgili kaynaklara göre, Kazımi, Kaani vasıtasıyla İranlılara, Bağdat’ın, devletin pretjinin zedelenmesine ve bu prestije dair bir darbeye izin vermeyeceğini bildirdi.

Kaynaklar, Haşdi Şabi liderinin serbest bırakılması için yapılan müzakerelerin, Irak makamları üzerinde, yürütülen soruşturmalarda bahsedilenleri görmezden gelmeleri için muazzam bir baskı oluşturduğuna dikkat çekerek, Kaani’nin ziyaretinin bu dosyayı tamamen kapatmayı ve Muslih’in yeşil bölgeye saldırması ve tutuklanmasıyla ortaya çıkan sorunları gidermeyi amaçladığını kaydetti.

Kaynakların aktardığına göre Kaani, Iraklı yetkililere, sadece Kasım Muslih ile ilgili görüşmek için geldiğini, üzerinde anlaşmaya vardıkları konuların Irak’taki bazı grupların faaliyetlerini kapsamadığını ifade etti.

Kaani’nin ziyareti, DEAŞ’le mücadele fetvası vesilesiyle silahlı grupların bu ayın ortasında düzenlenecek geçit törenini organize etmek için yaptıkları kapsamlı hazırlıklarla aynı zamana denk geliyor. Haşdi Şabi’den üst düzey bir yetkili, geçit töreninin Başbakan Mustafa el-Kazimi’nin huzurunda gerçekleşeceğini ve “büyük kutlama meydanında” yapılması için görüşmelerin devam ettiğini aktardı. İsminin verilmesini istemeyen yetkili, Haşdi Şabi’ye bağlı 70 askeri birliğin, İran’da geliştirilen Rus zırhlı araçları ve tankları eşliğinde geçit törenine katılacağını sözlerine ekledi. Konu hakkında bilgili bir kaynak ise “geçit töreninin yapılacağı yer de dahil olmak üzere düzenlemelere henüz karar verilmedi” açıklamasında bulundu.

Dikkate değer bir diğer gelişme ise, Haşdi Şabi liderinin, 2003 yılında Saddam Hüseyin’in devrilmesinden bu yana ilk defa İranlı subayların geçit törenine katılması için talepler aktarması oldu.

Üst düzey bir kaynak, Kazımi’nin, Iraklı gruplar tarafından önerilen hazırlıkların tabiatı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı’nın kontrolü altında düzenli bir protokol kabul etme isteği göz önüne alındığında geçit törenine katılmak için henüz net bir karar vermediğine dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya