Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB, Biden’ın koronavirüsün kökenine ilişkin kapsamlı araştırma çağrısını destekliyor

AB, Biden’ın koronavirüsün kökenine ilişkin kapsamlı araştırma çağrısını destekliyor

Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 16:15
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen (Reuters)

Avrupa Birliği’ndeki (AB) üst düzey yetkililer, Çin’i kızdırabilecek bir adım atarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökeni hakkında derinlemesine bir araştırma yapılması çağrısına destek verdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel G7 Zirvesi öncesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen, “Koronavirüsün kökenini bilmemiz çok önemli. Araştırmacıların bu salgının kaynağını gerçekten bulmak için gerekli olan her şeye tam erişime ihtiyacı var” dedi.

Charles Michel ise Biden’ın çağrısına destek verip vermediklerine ilişkin gelen bir soruya, “Ders alabilmek için dünyanın tam olarak ne olduğunu bilmeye hakkı var. AB şeffaflık için her türlü çabayı destekliyor” diyerek yanıt verdi.

Biden, geçtiğimiz ay ABD istihbarat servislerine koronavirüsün kaynağını soruşturma yönünde çabaları iki katına çıkarma ve 90 gün içinde bir rapor hazırlama talimatı vermişti.

Başkan Biden konuya ilişkin açıklamasında, “ABD tüm dünyada benzer düşünen ortaklarıyla birlikte Çin’e tam, şeffaf, verilere dayalı uluslararası soruşturmaya katılması ve ilgili tüm verilere erişim sağlaması için baskı yapmaya devam edecek” şeklinde konuşmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya