Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Alman uzman: Koronavirüs kışa kadar mevsimsel bir salgına dönüşebilir

Alman uzman: Koronavirüs kışa kadar mevsimsel bir salgına dönüşebilir

Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 16:15
Almanya’da koronavirüs aşısı olan bir vatandaş (AFP)

Alman bilim insanı Christian Drosten, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) önümüzdeki sonbahar veya kış aylarında mevsimsel bir salgına dönüşebileceğini ve aşılar ile önemli ölçüde kontrol altına alabileceğini söyledi.

The Guardian gazetesine göre, Berlin Charite Hastanesi Viroloji Enstitüsü Başkanı Christian Drosten, “Dördüncü dalgasının yaşanma ihtimaline rağmen aşılar, kışın mevsimsel bir salgın haline gelecek olan salgını kontrol altına almamızı sağlayacak. Şu an geçiş sürecindeyiz. Sıradaki hedefimiz yetişkin nüfusun yüzde 80’inini aşılamak. Almanya’da bu hedefe Eylül ayının ortasında ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Dünya çapında çok sayıda insanın aşı olmayı reddetmesinin, hastalığın dünya genelinde değil de, yerel düzeyde bir salgına yol açabileceğine dikkat çeken Drosten, koronavirüsün yakın gelecekte normal soğuk algınlığına benzer hale gelebileceğini vurguladı.

Bloomberg’e göre, şimdiye kadar dünya çapında 2 milyar ve 230 milyon dozdan fazla aşı yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya