Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler Çin’e karşı ‘yatırım paketi’nde birleşti

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler Çin’e karşı ‘yatırım paketi’nde birleşti

Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 16:30
Fotoğraf (AP)

Çin’in ABD’ye yönelik artan tehdidi, ABD Senatosu’ndaki Demokrat ve Cumhuriyetçileri birleştirdi.

ABD Senatosu dün akşam nadir görülen bir iş birliğiyle, rekabet yasasını kabul etti. ABD’nin Çin’in teknolojisiyle rekabet edebilmesini sağlayacak bir dizi tasarıdan oluşan paketi 32’ye karşı 68 oyla kabul edildi. Senato, yapay zeka, bilgisayar çipleri, otomatik piller, akıllı cihazlarda ve elektrikli arabalarda kullanılan lityum gibi Çin'in teşvik etmek istediği yeni teknolojileri ABD'de teşvik etmek için 250 milyar dolar tahsis etti. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler çeşitli siyasi nedenlerle bazı engelleme girişimlerinin ardından projeyi onaylamak için güçlerini birleştirdi. ABD siyasetinin Pekin’e açık bir mesaj gönderme isteği, farklılıkların üstesinden gelinmesine yardımcı oldu.

Çin’e karşı piyasaya yatırım paketinin Cumhuriyetçi fikir babası Ted Young konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hali hazırda Çin Komünist Partisi’ne karşı birlik olduğumuzu göstermek için Yenilik ve Rekabet Projesi Senato'dan geçti” ifadelerini kullandı. Senato’nun tasarıyı onaylamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, altyapıyı güçlendirerek, ABD iş dünyasında yeni bir neslin ve üretim ve teknolojide Amerikan liderliğinin temellerini atacaklarını söyledi. Yatırım paketi tasarısını öven Biden, “21’inci yüzyılı kazanmak için bir yarıştayız. Başlangıç atışı yapılmış durumda. Geride kalma riskini alamayız’’ ifadelerini kullandı. Biden açıklamasında, ülkesinin dünyanın en gelişmiş ve üretken ülkesi olma konumunu koruması gerektiğini vurguladı.

Muhtemelen bu kadar geniş bir partizan hareketin Çin'in karşısına çıkmasına neden olan en belirgin sebep, Çin'in ABD'nin çıkarlarına yönelik en önemli tehdit haline geldiğini gösteren çoklu istihbarat raporları.

Çin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ele alış biçimi de iki ülke arasındaki gergin ilişkileri körükledi. Salgının yayılması nedeniyle küresel tedariklerin engellenmesi, ABD’nin tıbbi ve diğer malzemeleri sağlamak için esas olarak yurtdışındaki üreticilere bağımlı hale geldiğine dair endişeleri arttırdı. Tasarının Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden’ın masasına imza için gitmeden önce Temsilciler Meclisi’nden de geçmesi gerekiyor.

Ancak oylamanın ne zaman yapılacağı henüz net değil. Temsilciler Meclisi’nde tasarının Biden’a gönderilmeden önce bazı maddelerin değiştirilme olasılığı da yüksek.

Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer, farklılıklarını olabildiğince çözebilmek için Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile birlikte çalışma sözü verdi.

Tasarı’nın Senato’da onaylanmasında büyük bir rolü olan Schumer, tasarının ABD ekonomisi ve istihdamı üzerinde büyük etkisi olacağını belirterek, tasarının önemine dikkati çekti. Tasarının bilimsel araştırma ve teknik yenilikler konusunda büyük yatırım olduğunu vurgulayan Schumer, tasarının ABD’yi gelecekte bu alanlarda dünya liderliğine giden bir yola sokacağına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya