Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye Libya Berlin Konferansı öncesi diplomasi trafiğini yoğunlaştırdı

Türkiye Libya Berlin Konferansı öncesi diplomasi trafiğini yoğunlaştırdı

Çavuşoğlu ve Mankuş arasında gayrı resmi bir toplantı gerçekleşti.
Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 17:00
Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Mankuş, Türk mevkidaşı ile Ankara’da bir araya geldi (AFP)

Türkiye, Libya konulu 2’nci Berlin Konferansı hazırlıkları çerçevesinde diplomasi trafiğini temaslarını yoğunlaştırdı.

Bu bağlamda Ankara, 9 Haziran’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Libyalı mevkidaşı Necla el-Mankuş ile Ankara’da resmi olmayan bir toplantıyla  2’nci Berlin Konferansı’nın hazırlıklarını ele aldığını açıkladı. Ankara ayrıca, konuya ilişkin temasları ve koordinasyonu ilerletmek üzere Çavuşoğlu’nun gelecek hafta Libya’yı ziyaret edeceğini açıkladı.

Türkiye kaynaklarına göre iki taraf, iki ülke arasında ortak öneme sahip meseleleri, geçiş dönemi haritasını uygulamak ve Libya’ya istikrar kazandırmak için koordinasyon çabalarını ele aldı.

Aynı kaynaklar, Çavuşoğlu’nun toplantı sırasında ülkesinin “Libya’ya ve Ulusal Birlik Hükümeti’nin her düzeyde istikrar sağlama çabalarına” tam desteğini yinelediğini belirtti. Aynı şekilde tarafların, Berlin 2 Konferansı’ndan önce iki ülke arasındaki koordinasyonu sürdürme hususunda uzlaşı sağladığı aktarıldı. Kaynaklara göre Çavuşoğlu, konferanstan istenen hedefleri sağlayacak şekilde istişare ve koordinasyonu tamamlamak amacıyla gelecek hafta Libya’yı ziyaret edeceğini söyledi. Konferans’ın Ocak 2020’de Berlin’in ev sahipliğinde yapılan Libya konulu konferansın ikinci ayağı olacak.

Çavuşoğlu, 8 Haziran’da video konferans aracılığıyla Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile de bir görüşme gerçekleştirerek, başta Libya olmak üzere ortak öneme sahip konular hususunda görüş alışverişinde bulunmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı, ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası kaygılara da değinildiğini ve Fas’ın bölgesel istikrarın kazanılmasında ortaya koyduğu çabaları ele aldıklarını ifade etti.

İki taraf, başta Libya’da, Ortadoğu’da ve Akdeniz’de olmak üzere ortak öneme sahip konular hususunda koordinasyonun ve istişarenin önemine dikkati çekerken, diyalog ve iş birliği mekanizmalarını aktif hale getirme, siyasi diyalog ve Ortak Komite toplantılarını yeniden canlandırma konusunda uzlaşı sağlandığını vurguladı.

Libya meselesiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’in yanı sıra Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanlıklarından yetkililer, geçen salı günü Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı binasında görüşmelerde bulundu. Yetkililer, 24 Aralık’ta düzenlenmesi planlanan seçimlerden önce siyasi, askeri ve ekonomik alanlarda ilerlemenin önemine dikkati çekti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un bir araya geldiği görüşmeler sırasında Türk ve Rus tarafları, Türkiye ve Rusya arasında Libya’daki krize ilişkin olarak diyaloğun devam etmesi üzerinde anlaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya