Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Türkiye Dışişleri Bakanları yakında bir araya gelecek ve iki ülkenin büyükelçileri belirlenecek

Mısır ve Türkiye Dışişleri Bakanları yakında bir araya gelecek ve iki ülkenin büyükelçileri belirlenecek

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 10:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor (AFP)

Türkiye, Mısır ile ilişkilerin ilerlediğini, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında yakında bir görüşme yapılacağını ve karşılıklı büyükelçi atama konusunda anlaşmaya varılacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber’de katıldığı özel yayında Mısır ile görüşmelerin aşamalı bir şekilde ilerlediğini ve şu an dışişleri bakanları düzeyine geldiğini söyleyerek, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile görüşme tarihinin ise henüz belli olmadığını bildirdi.

Bir sonraki süreçte dışişleri bakanlarının görüşmesi ve büyükelçilerin karşılıklı olarak atanmasının geleceğini dile getiren Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin eskisinden daha iyi olması yönünde çalışılacağını vurguladı.

Görüşmelerin seyrinin şu ana kadar gayet iyi olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye ve Mısır’ın Libya konusunda ayrı taraflarda olmadığına dikkat çekerek, iki ülkenin iş birliği yapabileceği bir başka alanın da Filistin konusu olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Mısır ile ilişkilerimiz normalleşirse, işbirliği yapabileceğimiz birçok alan ve ülke var. Bunlar bu tür iş birliğine ihtiyaç duyan ülkeler” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, hafta başında yaptığı açıklamada, “Mısır ve Türkiye beraber çözülecek işlere odaklanma kararına vardı. Bundan sonrasında karşılıklı görüşme, istişarelerde somut konularda yoğunlaşabileceğimiz adımlar atılacak. Mısır ile konuşmamız gereken konular var. Libya ve Akdeniz’i konuşmamız gerekiyor. İki ülkeyi ve geleceği konuşmamız gerekiyor. Türkiye bu konuda olumlu yaklaşım içerisinde” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Çelik, Türkiye ile Mısır arasındaki köklü ilişkilere dikkat çekerek, “Aradaki kopukluk söz konusu olmasına rağmen, bu dönemde istihbarat teşkilatlarımız görüşmelerini sürdürdü. Şimdi Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığı düzeyinde bir heyet oraya gitti” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, bu ayın başından TRT kanalında katıldığı canlı yayında şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye ve Mısır halklarının tarihten gelen bir gönül, kader birlikteliği olduğunu söyleyerek, “Mısır ile Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar geniş bir alanda ciddi iş birliği imkanlarımız bulunuyor. Bu konuda bakanlarımızın görüşmeleri noktasında herhangi bir sıkıntımız zaten söz konusu değil ve bununla ilgili olarak biz bakanlarımıza ‘görüşmelerinizi yapabilirsiniz’ diyoruz.”

İki ülkenin istihbarat servisleri arasındaki temaslar ve istişarelerin ardından, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir Türk heyeti 5-6 Mayıs tarihlerinde Kahire’yi ziyaret etti.

İki tarafın ortak açıklamasında, görüşmelerin samimi bir havada ve kapsamlı bir içerikte gerçekleştiği belirtilerek, ayrıca ikili meseleler ve bölgesel meselelerin ele alındığı ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Mısır’a yönelik olumlu açıklamalarında artış görüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya