Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Dışişleri Bakanı: Ülke topraklarında hiçbir üsse izin vermeyeceğiz

Libya Dışişleri Bakanı: Ülke topraklarında hiçbir üsse izin vermeyeceğiz

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 08:00
Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş ve İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly (Ulusal Birlik Hükümeti)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, Dışişleri Bakanı Necla Menguş aracılığıyla Libya’nın bölgeyi istikrarsızlaştırmak için bir arka üs olmayacağını veya herhangi bir gücün topraklarında üs kurmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Manguş, İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly ile dün yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İngiltere’ye Trablus’taki büyükelçilik ve Bingazi’deki konsolosluk açması, ilişkileri geliştirmesi ve başta güvenlik ile finans olmak üzere her alanda ortaklık başlatması çağrısında bulundu.

İngiltere’nin Libya hükümetine verdiği desteğe övgüde bulunan Menguş, İngiltere Başbakanı’nın Libya meselesine olan kişisel ilgisini de memnuniyetle karşıladı.

Cleverly ise Libya’da siyasi süreçte kaydedilen ilerlemeye övgüde bulunarak, “Libyalılar, önümüzdeki Aralık ayında seçim yaparak, ülke tarihinde yeni bir sayfa yazmak için gerçek bir fırsata sahipler” dedi.

Libyalıları birleştiren ilkelerden birinin de ‘ülkelerine yabancı askeri müdahalenin reddedilmesi’ olduğuna işaret eden İngiliz Bakan, İngiltere’nin Libya’da daha fazla iş yapma konusundaki desteğinin, İngiltere Başbakanı’nın Libya’ya yeni bir Ticaret Elçisi atamasıyla kanıtlandığını vurguladı.

Cleverly, Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Huveyc ile iki ülke arasındaki ticari bağları artırma konusunda görüştüğünü dile getirerek, “Yenilenebilir enerji kaynakları ekleyerek, enerji verimliliği önlemleri kullanarak ve COP26 iklim zirvesi öncesinde Libya’nın karbon emisyonlarını azaltma planlarını desteklemeye yardımcı olarak, İngiltere’nin Libya’nın elektrik şebekesine yönelik destek projesini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, Sirte-Cufra Ortak Operasyon Odası Komutanı Tuğgeneral İbrahim Ahmed Beytulmal, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed El Menfi’nin Sirte ile Misrata şehirleri arasındaki kapalı sahil yolunun açılmasına ilişkin talebini reddetti.

Sirte-Cufra Ortak Operasyon Odası Komutanı Tuğgeneral Beytulmal, ülkenin doğusu ile batısı arasındaki sahil yolunun tüm şartlar yerine getirildiği takdirde açılması yönündeki emirleri uygulamaya hazır olduklarını bildirerek, “Paralı askerlerin çıkışı için güvence almadan ve kalan şartları yerine getirmeden yolu açmak mümkün değil” dedi.

Operasyon Odası Sözcüsü Abdulhadi Dırah ise, bu ifadeleri yumuşatma amacıyla, “Operasyon odası, askeri yetkililer ve 5+5 heyeti ile Menfi’nin mesajına cevap vermek üzere bir araya gelerek sahil yolunun açılmasını engelleyen sorunları çözmeye çalışacak” şeklinde bir açıklamada yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ise, üyelere Ulusal Birlik Hükümeti tarafından önerilen bütçe yasası taslağı ile egemen istihdam dosyasının tartışılmasına devam etmek için önümüzdeki Pazartesi günü Tobruk (doğu) şehrinde tekrar bir toplantı yapma çağrısında bulundu.

Öte yandan DEAŞ, geçtiğimiz Pazar günü Sabha şehrinde bir güvenlik kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen son terör eylemini belgeleyen bir video yayınladı.

DEAŞ’ın propaganda aracı olan Amaq sitesinde, polisleri hedef alarak 2’sinin ölümüne, 5’inin ise yaralanmasına neden olan saldırı anı paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya