Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD tarihinin ilk Müslüman federal yargıcı Senato’dan onay aldı

ABD tarihinin ilk Müslüman federal yargıcı Senato’dan onay aldı

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 11:00
Zahid Kureyşi (AP)

ABD Senatosu, New Jersey eyaletinden federal yargıçlığa aday gösterilen Zahid Kureyşi’ye onay verdi. Zahid böylece ABD tarihindeki ilk Müslüman federal yargıç oldu. Demokratlar, Pakistan asıllı Kureyşi’nin atanmasında büyük bir rol oynadı. Kureyşi, ABD Başkanı Joe Biden’ın söz konusu pozisyon için aday gösterdiği birçok isim arasındaydı

Atamalar hakkında açıklamalarda bulunan Biden, “Bu aday listesinde ABD yargısındaki en iyi ve en zeki beyinlere yer verildi” dedi. Biden sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her biri son derece kalifiye, Anayasanın ve ABD halkının bütünlüğü uyarınca adaleti sadakatle yerine getirmeye hazırlar. Büyük bir çeşitliliği ve deneyimi temsil ediyorlar. Ulusumuzu güçlü yapan da bu.”

Kureyşi, söz konusu onayla birlikte, 2019’da New Jersey’de sulh hakimi olarak görev yapmasının ardından, ilk Müslüman federal yargıç olarak tarih kitaplarına girdi.

Yardımcı doçent olarak görev yaptığı Rogers Hukuk Fakültesi’nden diploması olan Kureyşi 2008-2013 yılları arasında New Jersey Başsavcı Yardımcılığı ve ABD ordusunda askeri savcı olarak çalıştı. 2004-2006 yılları arasında da bu titrle Irak’a gitti.


Editörün Seçimi

Multimedya