Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pentagon’dan İran’ı engelleme sözü

Pentagon’dan İran’ı engelleme sözü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından ülkede askeri operasyon başlatma yetkisine sahip olduğunu açıkladı
Cuma, 11 Haziran, 2021 - 13:00
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin (AFP)

ABD ordusu, Çin’in askeri alanda kabiliyetinin hızlanması ve büyümesi konusunda uyarıda bulundu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin ordusunun gelişmek için büyük kaynaklara sahip olduğunu, Çin ve Rusya’nın savunma sanayisine harcadığı bütçenin toplamda ABD savunma bütçesinden fazla olduğunu açıkladı.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler’de konuşma yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kuzey Kore ve İran’ın balistik füze tehdidi ile mücadele etme sözü verdi. Bakan Austin, Tahran’ın bölgede istikrarın oluşmasını engellediğini belirterek “İran nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye çalışıyor, hareket özgürlüğünü kısıtlıyor ve terörist grupları destekliyor” ifadelerini kullandı. Austin, ABD hükümetinin İran’a karşı koymaya devam edeceğini belirterek “Bölgedeki ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Desteğimiz, İsrail’in kendisini savunmasına ve askeri gelişmelerine yardımcı olacak” dedi.

Orgeneral Milley, İran ve komşu ülkeleri arasındaki çatışmaların bölgeyi istikrarsızlaştığını açıkladı. Milley, “İran, balistik füze ile ilgili programlara ek olarak terörist grupları finanse ederek ve komşu ülkelerde ajan bulundurarak bölgeyi yeniden düzenlemeye ve güç dengesinde öne çıkmaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Bakan Austin ve Orgeneral Milley, yaptığı konuşmalarda ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Austin, ABD’nin geri çekildiği taktirde bile Afganistan’daki çeşitli tehditlere, özellikle El Kaide’nin neden olduğu saldırılara karşı operasyon yürütme yetkisine sahip olduğunu belirterek ABD ordusunun Afganistan’da hava saldırış düzenleme yetkisi olduğunu açıkladı. Austin, ABD Savunma Bakanlığının komşu ülkelerde üs kurmayı düşündüğünü, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Bakan Austin, ABD’nin Afgan güvenlik güçlerine ve Kabil hükümetine destekte bulunmaya devam edeceğini açıkladı ve ABD Parlamento üyelerini gelecek yılda, parlamentonun 7 milyar 715 milyon dolarlık bütçesinden finans ayırma talebinin onaylanmasını istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya