Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır'da Kovid-19 aşısına talep artıyor

Mısır'da Kovid-19 aşısına talep artıyor

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 10:30
Aşı olamayan vatandaşlar için evde aşı hizmeti veriliyor (Sağlık Bakanlığı Facebook Sayfası)

Mısır hükümeti yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı talebinin arttığını belirterek, önümüzdeki aylarda ülke nüfusunun %40'ını aşılamayı hedeflediklerini belirtti.

Mısır Sağlık Bakanlığı, ülkede son 24 saatte 765 yeni tip koronavirüs vakası kaydedildiğini ve 34 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Mısır’da dün akşam itibariyle kaydedilen toplam vaka sayısı 270 bin 292 olurken, bunların 198 bin 632’sinin hastalıktan iyileştiği ve 15 bin 471’inin ise hayatını kaybettiği ifade edildi.

Mısır Bakanlar Kurulu’na bağlı Bilgi ve Karar Destek Merkezi tarafından aşı yaptırmak isteyen vatandaşların yüzdesini öğrenmek için gerçekleştirilen ankete göre, Mart ayında ankette %33,5 olan oran Mayıs ayında %10'luk bir artışla %43,5'e yükseldi.

Mısır Sağlık Bakanlığı Şubat ayında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Aralık ayında başlatılan web uygulaması aracılığıyla Kovid-19 aşısını olmak isteyen vatandaşların kayıt yaptırmaya başladığını, doktorların, yaşlıların ve kronik hastalığı olan kişilerin öncülüğünde öncelikli grupları aşılamak için siteye kayıt yaptıran diğer vatandaşların aşılanmaya başlandığını duyurmuştu.

Mısır Sağlık ve Önleyici İşler Başkanlık Danışmanı Muhammed Abdulfettah, önümüzdeki birkaç ay içinde 40 milyon vatandaşın aşılanmasının tamamlanacağını ve ulusal projeler ile büyük sanayi merkezleri gibi farklı sektörlerde çalışanların en az %70’ini aşılamayı hedeflediklerini açıkladı. Abdulfettah, aşıların yerli ve yabancı herkes için tümüyle ücretsiz olacağını belirtti.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkede düşüşe geçen vaka sayılarının Ağustos ayında daha da azalacağını belirten Abdulfettah, herkesin Kovid-19 aşısı olsa dahi, ihtiyati tedbirlerin uygulanmasına devam edileceğini belirtti.

Abdulfettah, "Ülkelere giriş ve seyahat için koronavirüs aşısı yapılmış olmasını şart koşan uluslararası bir anlaşmaya varılması halinde, Mısır'daki 179 uluslararası aşı merkezinin tümüne yurtdışı yolcuları için aşı sağlanacak" dedi.

Sağlık ve Önleyici İşler Başkanlık Danışmanı Dr. Muhammed Avad Taceddin ise yaptığı açıklamada "Mısır hükümeti şu anda aşı merkezlerinin sayısını arttırmak suretiyle vatandaşların aşılanması sürecini hızlandırmaya çalışıyor" dedi.

Vatandaşlara aşı konusunda güvence veren Taceddin, aşı yaptırmış kişilerde ateş, aşı yapılan bölgede hafif kızarıklık, kaşıntı veya hafif baş ağrısı gibi kendi kendine kısa sürede kaybolan belirtiler hariç vatandaşlar tarafından ciddi bir yan etki şikâyeti gelmediğini belirterek, salgını azaltmaya yardımcı olmak için vatandaşları aşı kaydı yaptırmaya çağırdı.

Öte yandan, dün Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Mayıs ayında Kovid-19 tedavi protokolleri için gerekli tüm ilaçları sağlama çabalarına ilişkin raporu değerlendirdi.

Mısır Bakanlar Kuruluna göre, Başbakanlık Tıbbi Danışması Hussam el-Mısri rapor kapsamında çeşitli şirketler tarafından yerel pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için arz edilen ilaç miktarına atıfta bulunarak, gereken tüm ilaçları temin etmek üzere Mısır İlaç Kurumu ile koordinasyonun ve işbirliğinin devam ettiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya