Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam cumhurbaşkanlığına aday olmayı planlıyor

Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam cumhurbaşkanlığına aday olmayı planlıyor

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 16:15

İngiltere merkezli The Times gazetesinin haberine göre, Libya’nın merhum eski lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayı planlıyor.

Bir zamanlar babasının halefi olarak görülen Seyfulislam, 10 yıl önce Libya çölünde yakalandığından beri kamuoyu önünde ne görüldü, ne de kendisinden haber alındı.

İngiltere’de eğitim gören Seyfulislam, Batılı diplomatlarla kamusal hayata dönüşüne dair güveni kanıtlamak amacıyla iletişim kuruyor. Ancak Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları nedeniyle hala aranıyor.

Seyfulislam’ın yardımcıları gazeteye, yakında adaylığı hakkında bir açıklama yapacağını bildirdi.

Gazeteye göre Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere katılmayı planlıyor, ancak bazı muhalifler seçim yasasına onun aday olmasını engelleyecek bir madde eklemek isteyebileceğinden, seçim yasası onaylanmadan adaylığını açıklamanın erken olduğunu düşünüyor.

Seyfulislam 2011’de bazı devrimciler tarafından yakalandı, 2015’te idama mahkum edildi ve iki yıl sonra serbest bırakıldı.

Ona yakın kişiler, babasını devirmede bazı Batılı ülkelerin oynadığı rolden ve bunun ailesinde yol açtığı felaketten hâlâ üzgün olduğunu, ancak sayfayı çevirmek istediğini ve Rusya’nın Seyfulislam’ın adaylığını desteklediğini söyledi.

Bazıları, Seyfulislam’ın seçimlerde iyi bir şansı olduğunu, Libya’nın güney ve orta kesiminden gelecek desteğe güvenebileceğini savunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya