Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas yetkilisinin Husi lideri ile görüşmesine Yemenli siyasilerden tepki

Hamas yetkilisinin Husi lideri ile görüşmesine Yemenli siyasilerden tepki

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 13:15
Sana’daki Husi milisleri (EPA)

Yemen’in en büyük partilerinden olan ve İslami çizgide hareket eden Yemen Reform Cemaati Partisi (el-Islah) dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, Hamas Hareketi’nin Sana'daki bir temsilcisinin darbeci Husi örgütünü onurlandırmasını kınayarak bu eylemin grubun çeşitli vilayetlerde kendilerine karşı yürüttüğü savaşa direnen Yemenlilere karşı bir provokasyon olduğunu belirtti.

Husi medyası tarafından birkaç gün önce yayınlanan haberde, Hamas’ın Sana’daki temsilcisi Muaz Ebu Şamala’nın, Husi liderlerinden Muhammed Ali el-Husi’yi ziyaret ettiği bildirildi. Ayrıca Husi’yi onurlandırarak ona hareketin darbe grubuna minnettarlığını ifade eden bir ‘kalkan’ takdim ettiği kaydedildi.

Bu olay, meşru hükümeti destekleyen politikacılar tarafından öfkeyle karşılandı. Ayrıca, her zaman Filistin davasının destekçisi olan Yemen halkına ihanet olarak değerlendirildi.

Parti, Hamas Hareketi’nin Sana'daki suçlu Husi grubunu onurlandıran temsilcisini kınadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Yemenlilerin kanı akıyor ve Marib, Taiz, Hudeyde ve Dali’de çocuklarının cesetleri Husilerin balistik füzeleri ve patlayıcı yüklü insansız hava araçları yüzünden kömürleşiyor. Bu, tıpkı kardeş Filistin halkının acımasız Siyonist kibriyle karşı karşıya kalması gibi Husi  hanedanının küstahlığıyla karşı karşıya olan Yemenlilere karşı bir provokasyon sayılıyor.” 
Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Bu eylemi kınarken, bu davranışın Filistin topraklarını işgal eden, Filistin halkını yerinden eden ve soğukkanlılıkla öldüren Siyonist işgale direnen bir hareketten gelmesine şaşırdık. Aynı şeyi terörist Husiler Yemen halkına karşı gerçekleştiriyor. Hamas’ın da Husi suçlarına karşı Yemen halkının hakkına saygı göstermesi ve özellikle adaletsizliğe ve suça direnirken bu utanç verici eyleme düşmekten kendisini uzak tutması gerekiyor. Yemenlilerin Filistin halkının reddettiklerini kabul etmesi beklenemez.”

Buna karşılık Hamas'a bağlı kaynaklar tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hamas'ın Yemen'deki çatışmalarda bir tarafı desteklediği veya çatışmalara müdahale ettiği anlamına gelebilecek herhangi bir söylem, tutum veya davranışın kesinlikle kişisel olduğu, hareketi veya yöneticileri bağlamadığı ifade edildi.

Husi grubunun liderlerinin Filistin mücadelesine destek ve “Kudüs'ü restore etme” iddialarıyla Filistin davasına yatırım yaptıkları ve bu sloganlar ile asker toplamak ve savaş çabalarını finanse etmek için büyük miktarda para topladıkları biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya