Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kenevir, iklim değişikliğine karşı gezegeni kurtarabilir

Kenevir, iklim değişikliğine karşı gezegeni kurtarabilir

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 16:45
Kenevir bitkisinin geniş alanlardaki ekimi (Getty Images)

Uzmanlar, doğal özellikleri ve potansiyeli sebebiyle kenevirin geniş araziler üzerinde yetiştirilmesinin toprak ve çiftçilere birçok fayda sağlamasının muhtemel olduğunu düşünüyor.

Oxford Üniversitesi Çevresel Değişim Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Michael Obersteiner, İngiliz “Metro” gazetesine verdiği özel röportajda, “Bu bitkiye odaklanmamız ve birçok alanda potansiyelinden yararlanmamız için iyi nedenler var” ifadelerini kullandı.

Obersteiner açıklamasında, “Kenevir bitkisi toprak tasarrufu sağlayan bir ürün olabilir. Yani bağımsız olarak özelleşmiş ürünler tarafından üretilirse aynı miktarda protein, yağ ve biyokütle üretmek için daha fazla toprağa ihtiyacımız olacak” dedi.

Arazi tasarrufu, çiftçileri, doğal ormanlar ve çalılık araziler pahasına ekili arazileri genişletmekten kurtarabilir. Aynı zamanda çevreye zararlı karbon emisyonlarında büyük tasarruf sağlayabilir.

Kenevir bitkisinin ekili toprak verimini büyük miktarlarda karbonu emerek iyileştirme potansiyeliyle ilgili başka umutlar da mevcut. İngiliz Kenevir Birliği, kenevirin çok çeşitli çevresel faydalar sağlayabileceğine işaret etti.

İngiliz Kenevir Birliği Genel Müdürü Rebekah Shaman, kenevirin inşaat malzemeleri, biyolojik olarak parçalanabilen plastikler, otomotiv ve havacılık endüstrilerinde kullanımları içeren geniş kapsamlı uygulama alanlarına sahip olduğunu söyledi.

Sektörde çalışan insanlar, kenevir bitkisinin uyuşturucu olarak kullanılan başka bir türünün vermiş olduğu damgalama nedeniyle bitkinin yeterince kullanılmadığına ve kısmen göz ardı edildiğine inanıyor.

Shaman, ‘kenevirin sürdürülebilir çevre dostu ve karlı bir ekonomi’ yaratmaya yardımcı olabileceğini iddia ederken, hızlı büyümesi ve toprağı havalandırma yeteneğine atıfta bulundu.

Shaman ayrıca kenevirin potansiyel olarak ahşap, pamuk ve diğer tüm petrol bazlı ürünlerin yerini alan çok yönlü doğal bir ürün olduğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya