Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta polis şiddetine karşı ‘gece protestoları’ düzenleniyor

Tunus’ta polis şiddetine karşı ‘gece protestoları’ düzenleniyor

Cumartesi, 12 Haziran, 2021 - 13:00
Tunus'ta güvenlik güçleri ile hükümet karşıtı protestocular arasında çatışmalar yaşandı (Reuters)

Tunus’ta protestocular, bir gencin elbiselerinin polis tarafından zorla çıkarılıp darp edilmesine tepki olarak başkent Tunus'un batısındaki Sidi Hüseyin semtinde yolları kapattı ve kavşaklarda lastikleri ateşe vererek eylem yaptı.

DPA'nın aktardığına göre, güvenlik güçlerinin gencin pantolonunu kasten çıkardığı ve genci yerde sürüklediği görülen bir videonun sosyal medyada yayılması üzerine Sidi Hüseyin semtinde protestocular ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı.

Sosyal medyada yayılan video görüntüleri, Tunus sokağında öfkeye yol açtı. Söz konusu video üzerine insan hakları örgütleri, geçtiğimiz aylarda protestoculara karşı tekrarlanan güvenlik ihlallerine yönelik eleştirilerini yineledi.

Polis tarafından şiddete maruz kalan gencin ailesi, oğullarının çocuk yaşta olduğunu ve İçişleri Bakanlığı'nın ilk başta iddia ettiği gibi oğullarının sarhoş durumda olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı, şiddet olaylarına karışan güvenlik görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, dün çatışmaların yaşandığı bölgeyi ziyaret etti.

Geçtiğimiz aylarda da Ulusal İşkenceyle Mücadele Kurumu ve İnsan Hakları Derneği de dahil olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü, Tunus'taki gözaltı merkezlerinde darp, işkence ve cinsel taciz gibi yaygın ihlalleri kınayan açıklamalar yapmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya