Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mars'tan gelen yeni fotoğrafta Çin'in uzay aracı, nokta kadar kaldı

Mars'tan gelen yeni fotoğrafta Çin'in uzay aracı, nokta kadar kaldı

Cumartesi, 12 Haziran, 2021 - 14:15
Görüntülerde Utapia Planitia isimli ovanın Zhurong'un inişinden önceki (solda) ve sonraki (sağda) hali görülüyor. Uzay aracı, sağdaki fotoğrafın sağ üst köşesinde işaretli alanda görülüyor (CNSA)

Çin'in Mars yörüngesindeki Tianwen-1 uzay aracından yeni bir fotoğraf geldi. Yörünge aracı, Kızıl Gezegen yüzeyinde bulunan, yine Çin menşeli Zhurong aracını da görüntüledi.

Zhurong’un iniş yaptığı Utopia Planitia isimli geniş ovanın görüntüsünü Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) paylaştı.

Çin mitolojisinde ateş tanrısı anlamına gelen Zhurong isimli araç, fotoğrafın sağ üst köşesinde üst üste iki küçük nokta olarak görüldü.

Zhurong’un iki noktanın alt kısmında yer aldığı, üst kısmında ise aracın inerken yere bıraktığı paraşüt ve ısı kalkanı gibi iniş sistemine ait parçaların bulunduğu ifade edildi.

Uzay idaresi, görüntüde toplu iğne ucu kadar kalan aracın seçilebilmesi için fotoğrafın, Zhroung’un işaretlenerek gösterildiği versiyonunu kullandı.

Fotoğrafa eklenen Çince yazılar, alttaki noktanın Zhurong'u, üsttekininse iniş sistemlerini gösterdiğini anlatıyor (CNSA)

CNSA’den yapılan açıklamada, "İniş platformunu çevreleyen karanlık alan, iniş sırasında motordan çıkan dumanın etkisinden kaynaklanıyor olabilir" ifadelerine yer verildi.

"İniş platformunun kuzey-güney yönündeki simetrik parlak şeritler de iniş platformunun, inişten sonra kalan yakıtı boşaltmasıyla oluşan ince tozu gösteriyor olabilir."

Güneş enerjisiyle çalışan gezici, 22 Mayıs'tan beri Mars yüzeyinde hareket ediyor ve yaklaşık üç aylık bir ömre sahip.

Görev süresi boyunca Zhurong, Kızıl Gezegen yüzeyinden görüntüler toplayacak ve yüzey altındaki olası buz tabakasına dair belirtiler arayacak.

Çin şu anda ABD'den sonra Mars yüzeyinde uzay aracı olan ikinci ülke konumunda.
Independent Türkçe, CNET, CNSA


Editörün Seçimi

Multimedya