Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta Nahda Hareketi Cumhurbaşkanı’nı Anayasayı ihlal etmekle suçluyor

Tunus’ta Nahda Hareketi Cumhurbaşkanı’nı Anayasayı ihlal etmekle suçluyor

Cumartesi, 12 Haziran, 2021 - 13:30
Tunus Başbakanı Hişam el Meşişi. (Reuters)

Nahda Hareketi Yürütme Ofisi, Anayasa Mahkemesi yasasının Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından onaylanmamış olmasının, anayasayı çiğneme, anayasal organların inşasının tamamlanmasını engelleme, demokratik deneyimi tehdit etme ve parlamentonun yasama işlerinin gecikmesine neden olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Tunusluların bölünmüşlüğün sona ermesini beklediği ve herkesin ciddi ve sorumlu bir diyalog yoluyla ülkeyi krizden çıkaracak bir yol haritası üzerinde anlaşma sağladığı bir dönemde, bu durumun, siyasi krizi artırarak, sağlık, ekonomik ve sosyal krizi derinleştirmekle tehdit ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Kays Said’in parlamentonun kabul ettiği Anayasa Mahkemesi yasasını onaylamayı reddetmesi Meşişi ile aralarındaki gerilimi daha artırıyor.

Bu bağlamda eski cumhurbaşkanı Munsif Merzuki, Tunus’taki mevcut siyasi gerçekliği eleştirdi. Merzuki, söz konusu siyaseti, uygulandığı tüm sektörlerde çözülme, dağılma ve çürüme sürecindeki iktidar paylaşımı çerçevesinde absürt bir mücadele olarak değerlendirdi. Ayrıca, “Bu absürt mücadelede yargı bağımsızlığının yanı sıra, yolsuzlukla mücadelenin ciddiyeti, anayasaya saygı, devletin prestiji ile kurumların ve parlamentonun itibarını korumanın ciddiyetini kaybettim” ifadelerini kullandı.


Raşid Gannuşi şahsına yönelik tehdit olduğunu açıkladı

Nahda Hareketi Genel Başkanı ve Tunus Meclis Başkanı Raşid Gannuşi‘nin İçişleri Bakanlığı’ndan şahsına yönelik ciddi bir tehdit olduğuna dair resmi bir bildirim aldığını ve kendisine yönelik suikast girişimi planlandığını açıklaması, tehdidin arkasında olabilecek siyasi partiler hakkında birçok soruya neden oldu. Söz konusu tehdit Tunus’taki 3 liderin siyasi krize çözüm bulma noktasında diyalog masasına oturmayı kabul etmemesi sebebiyle, devlet kurumlarının aylardır içinde bulunduğu siyasi açmazla ilgili.

Nahda Hareketi Başkanı Gannuşi’nin danışmanı Riyad eş-Şuaybi, İçişleri Bakanlığından yetkililerin Gannuşi’yi söz konusu tehditten haberdar etmek için özel olarak parlamento binasına gittiklerini söyledi.

Ayrıca Gannuşi’nin 2011’den bu yana Tunus’taki demokratik geçişin en önemli sembolü olarak kabul edilmesinden dolayı, demokrasiyi engellemek ve başarısızlığa uğratmak isteyen kimseler tarafından sürekli bu tür tehditlere maruz kaldığına işaret etti.

Şuaybi sözlerine şöyle devam etti:

“Bu tehditlerin arkasında kimin olduğunu tahmin etmek zor değil. Tunus halkının diktatörlükten kurtulmasını istemeyen ve demokratik deneyimi yok etmek isteyen herkes ister içeriden ister dışarıdan olsun şüphesiz bu suikast planının bir parçasıdır.”

Öte yandan Şuaybi söz konusu planın arkasındaki büyük hedefin, bu sembolik ve siyasi ağırlığı ortadan kaldırarak, ülkeyi bir şiddet ve kaos ortamına sürüklemek olduğunu vurguladı.

Birkaç Tunuslu siyasi parti Gannuşi’nin Meclis Başkanlığı görevini yapmasını istemiyor ve 2019 seçimlerinden sonra başlayan başkanlık döneminin anayasal kurumları idare etmede başarısız olduğunu düşünüyor. Bu başarısızlığın, parlamentonun genel oturumları sırasında kaydedilen siyasi rekabetlerin boyutundan ve hali hazırda Tunus siyasi sahnesindeki birçok anlaşmazlıktan kaynaklandığı düşünülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya