Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türk heyeti Libya konulu 2. Berlin Konferansı öncesinde Libya’yı ziyaret etti

Türk heyeti Libya konulu 2. Berlin Konferansı öncesinde Libya’yı ziyaret etti

Pazar, 13 Haziran, 2021 - 11:30
Hulusi Akar’ın Mitiga Havalimanı’na indiği anlar (Twitter)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üst düzey Türk heyeti günü birlik resmi ziyaret için dün Libya’ya gitti.

Dışişleri Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlığındaki heyette, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer aldı.

Heyet üyeleri, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus El Menfi ve diğer yetkililerle bir araya gelerek, Libyalı mevkidaşlarıyla temaslarda bulundu.

Hulusi Akar, İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile yaptığı görüşmelerin ardından Libya’ya gitti.

Mitiga Havalimanı’nda Libyalı ve Türk yetkililer tarafından karşılanan Akar, Libya Görev Grup Komutanlığı’nı ziyaretinin ardından Libya açıklarındaki TCG Gelibolu firkateynine gitti.

Buradaki konuşmasında Türkiye’nin Libya’da yabancı güç olmadığına vurgu yapan Akar, Libya’nın daveti üzerine gelen Türkiye’nin ikili anlaşmalar ve uluslararası hukuka uygun biçimde askeri ve eğitim alanında iş birliği ile danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Türkiye ile Libya arasında 500 yıllık kardeşlik bağları olduğuna vurgu yapan Akar, “Libyalı kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Türk heyetinin Trablus’a yaptığı ziyaret, Libya konulu 2. Berlin Konferansı öncesinde gelen yoğun Türk hareketi çerçevesinde gerçekleşti.

Bu yoğun diplomasi, Libya Dışişleri Bakanı Necla el Manguş’un geçtiğimiz hafta Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesiyle başladı, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz’ın Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Meşri ile görüşmesiyle sürdü.

Ancak önceden duyurulmayan bu ziyaret, özellikle Mitiga Uluslararası Havalimanı’ndaki kaynakların bu ziyaretten haberi olmadığını söylemesiyle birlikte ülkedeki farklı siyasi partilerden birçok sorunun gündeme gelmesine neden oldu.

Sebha kentinden Temsilciler Meclisi üyesi Musbah Avhida, konuyu ‘kendini yurt dışına satmayan her Libyalıya bir hakaret’ olarak nitelendirdi.

Avhida konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile imzaladığı deniz sınırı ve güvenlik mutabakatı, sözleşme imzalamanın yasaklanmasına ilişkin 2013 tarihli 44 sayılı karar ve Temsilciler Meclisi’nin Türkiye ile yapılan anlaşmayı kabul etmeme kararına göre geçersizdir” dedi.

Libyalı kaynakların Şarku’l Avsat’a bildirdiğine göre, Türk heyetinin Trablus’a yaptığı ziyaret, 23 Haziran’da yapılacak Libya konulu 2. Berlin Konferansı’nda açıklanacak Libya’dan yabancı güçler ve paralı askerlerin çıkarılması sürecine ilişkin belgenin nihai olarak hazırlanmasından önce gerçekleşti.

Diğer yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi ve BM Libya Destek Misyonu Başkanı Jan Kubis, Fas Dışişleri Bakanı Nasser Bourita ile telefonda görüştü ve Berlin 2 konferansının hazırlıklarını ele aldı.

BM Libya Destek Misyonu’nun açıklamasına göre, telefon görüşmesinde Libya Siyasi Diyalog Forumu tarafından onaylanan özellikle seçimlerin yapılması konusunda yol haritasının uygulanmasında ilerlemeye yönelik tamamlayıcı çabalar ele alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya