Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA'nın Mars kaşifi, Çin'in uzay aracını ilk kez görüntüledi

NASA'nın Mars kaşifi, Çin'in uzay aracını ilk kez görüntüledi

Pazar, 13 Haziran, 2021 - 14:00
Fotoğrafta Tianwen-1'deki iniş aracı büyük nokta, Zhurong küçük nokta olarak görülüyor (NASA)

NASA'nın Mars yörüngesindeki kaşifi Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) 6 Haziran'da, Çin'in Zhurong adlı uzay aracını ilk kez görüntüledi.

MRO'daki HiRISE isimli kamerayla ilgilenen ekip, çarpıcı fotoğrafı perşembe günü yayımladı.

15 Mayıs'ta Kızıl Gezegen'in Utopia Planitia ovasına inen Zhurong, Çin'in uzay araştırmalarında önemli bir dönüm noktası olmuştu. Adını Çin mitolojisindeki ateş ve savaş tanrısından alan Zhurong, Mars'a Tianwen-1 isimli görevdeki yörünge aracının üzerinde gitmişti.

Bu başarıyla Çin, ABD ve Sovyetler Birliği'nden sonra Kızıl Gezegen'in yüzeyine uzay aracı gönderen üçüncü ülke konumuna gelmişti.

Tianwen-1'de yörünge aracı ve uzay aracından başka bir de iniş aracı vardı.

Arizona Üniversitesi'ndeki HiRISE ekibinin paylaştığı fotoğrafta, iniş aracı büyük bir nokta, Zhurong küçük bir nokta olarak görülüyor.

Ekip, yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Gördüklerimizi, etrafında patlamadan dolayı bir şekil oluşan iniş aracı ve biraz güneyinde bundan ayrılan uzay aracı olarak yorumladık. Bu fotoğraf bölgenin, Utopia Planitia'nın güneyinin karakteristik özelliklerini taşıdığını ortaya koyuyor. Burası düz ve genellikle kaya yok."
Independent Türkçe, CNET


Editörün Seçimi

Multimedya