Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya İçişleri Bakanlığı Aceylat’taki çatışmaları durdurmaya çalışıyor

Libya İçişleri Bakanlığı Aceylat’taki çatışmaları durdurmaya çalışıyor

Pazar, 13 Haziran, 2021 - 16:45
UMH’ye yakın milisler Ebu Gureyn bölgesinde devriye geziyor (Reuters)

Libya’nın batısında bulunan ez-Zaviye ve el-Aceylat kentlerindeki milisler arasında yükselen ve iki gün içerisinde en az yedi kişinin hayatına mal olan silahlı çatışmaları durdurmak amacıyla dün sabah İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Beşir el-Emin, Surman Emniyet Müdürü, Aceylat Emniyet Müdürü ve Batı Bölgesi’ndeki Emniyet Müdürlüklerini Destekleme Gücü Komutanı ile bakanlığın Trablus’taki merkezinde bir araya geldi. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada genel olarak batı bölgesindeki özel olarak da tanık olduğu son olaylardan sonra Aceylat kentindeki güvenlik durumlarının gözden geçirildiği ifade edildi. Ayrıca bakanlık söz konusu açıklamasında “bölgenin güvenliğini sağlamak, ana caddeyi kontrol altında tutmak, vatandaşların canını korumak ve kamu ve özel mülklere zarar gelmesini engellemek için” bütün güvenlik birimleri arasında koordinasyon sağlanması gerektiğinin vurgulandığına dikkat çekti.

Libya'daki insan hakları örgütleri de geçtiğimiz iki gün içerisinde silahlı gruplar arasında kanlı çatışmaların çıktığını kaydetti. Libya’daki Arap İnsan Hakları Örgütü Genel Sekreteri Dr. Abdulmunim ez-Zeydi söz konusu ihlalleri “milislerin el-Aceylat halkına karşı işlediği savaş suçlarına ulaşmış ihlalller” olarak nitelendirdi. Bu çatışmalarda rastgele yerlerin bombalandığına dikkat çeken Zeidi, “resmi devlet kurumlarının tam olarak bulunmaması ışığında özel mülklerin yağmalandığını” kaydetti.

Öte yandan dün Libya Klinikleri Birliği'nin ilk konferansına katılan Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid ed-Dibeybe, ülkesinin vatandaşların hepsine en kaliteli hizmeti sunmak için özel sektörü düzene sokması ve görevlerini gereken şekilde yerine getirmesine yardımcı olmak amacıyla denetlemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Dibeybe “büyük şehirlerle yetinmeyip özel sağlık sektörü hizmetlerini uzak ve ücra bölgelere ulaştırma” çağrısında bulundu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Basın Ofisi’ne göre Dibeybe özel sağlık sektörünün geliştirilmesi ve kalite açısından üst düzeye çıkarılması çağrısında bulunarak “böylece yurt dışında tedavi olmak için milyonlarca dolar harcamaya gereksinim duyulmayacak şekilde hizmet ihtiyaçlarının karşılanabileceğini” vurguladı.

Dibeybe sağlık dosyası ile ilgili tüm birimlere hitap ederek konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Hedeflerimiz ulaşılması zor değil. Ancak bu hedefler çok çalışmanızı, sağlık alanındaki mesleklere saygı duymanızı, krizleri kullanmamanızı, tüm hasta vakalarla insancıl bir şekilde ilgilenmenizi ve hastaların hayatını kurtarmayı maddi kazanç ve yatırımın önünde tutmanızı gerektiriyor.”

Bu sırada ABD'nin Libya Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Norland dün yaptığı açıklamada ülkesinin “Libya’ya dışarıdan yapılan müdahaleler konusundaki tutumunun net olduğunu ve Cenevre’de imzalanan ateşkes anlaşmasında belirtildiği gibi Libyalıların çoğunun güçlü arzusu ile aynı çizgide olduğunu” belirterek “bütün yabancı güçlerin ve savaşçıların Libya’yı terk etmesi” gerektiğini vurguladı.

Norland dün yayınlanan Mısır Cumhuriyet gazetesi ile yaptığı röportajında “Libya'daki yabancı güçlerin varlığı, seçimlerin ertelenmesi için bir bahane olarak kullanılmamalı. 24 Aralık seçimlerinden sonra kurulacak hükümet, kabul edilebilir ve egemen bir hükümet olacak” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya