Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Sisi’nin mesajını Katar Emirine iletmek için Doha’yı ziyaret edecek

Mısır Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Sisi’nin mesajını Katar Emirine iletmek için Doha’yı ziyaret edecek

Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 09:15
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (Reuters)

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Katar’ın başkenti Doha’ya giderek Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani’ye mesajını iletecek.

Suudi Arabistan’da 5 Ocak 2021 tarihinde imzalanan El-Ula zirvesi sonrası Mısır ve Katar ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandı. İki ülkenin isteklerini gerçekleştirmek için daha fazla işbirliği yapılması bekleniyor.

DPA’nın haberine göre Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Hafız tarafından yapılan açıklamada Şukri, Doha ziyareti sırasında Arap Birliği Konseyi’nin oturum başkanı Katar’ın daveti üzerine gerçekleşecek Arap Dışişleri Bakanları İstişare toplantısına da katılacak. Toplantıda, Arap ülkelerinin ve bölgenin karşılaştığı zorluklar karşısındaki durumu ve ortak eylem mekanizmalarını geliştirmenin yolları ve koordinasyonun geliştirilmesi görüşülecek.

Bakan Şukri, Arap Birliği Konseyindeki bakanlar toplantısının ardından Mısır ve Sudan’ın isteği üzerine gerçekleşecek olan Nahda Barajı hakkındaki gelişmelerin tartışılacağı Arap Birliği ve Filistin konulu toplantıya katılacak.

Şukri, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile de görüşecek.

Şeyh Muhammed, 25 Mayıs’ta Mısır’ı ziyaret ederek Mısır Cumhurbaşkanı’na Katar Emiri’nin  Doha'yı ziyaret etmesi için davet talebini iletmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya