Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trablus’un batısında tansiyon yükseliyor

Trablus’un batısında tansiyon yükseliyor

İçişleri Bakanlığı’ndan bölgenin güvenliğini sağlama açıklamasına rağmen polis karakolunun ateşe verilmesi engellenemedi.
Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 08:00
Ez-Zaviye kentinden silahlı gruplar dün akşam el-Aceylat’taki bir polis karakolunu ateşe verdi. (Libya el-Hades TV)

Ez-Zaviye kentinden silahlı gruplar, başkent Trablus’un batısındaki el-Aceylat kentinde eski bir güvenlik destek merkezine saldırdı. Libyalı güvenlik kaynakları ve yerel halk tarafından aktarılan bilgilere göre iki gün önce gerçekleştirilen saldırıda malları yağmalayan milisler bir polis karakolunu da ateşe verdi.

Görgü tanıklarının ifadeleri ve yerel basında yayınlanan fotoğraflar, el-Aceylat kentinin merkezinde sakinliğin hakim olduğunu gösterdi. Silahlı grupların kontrolü ele geçirmesinin ve yakma, yağmalama ve gasp eylemlerinin ardından tüm dükkanların kepenkleri kapandı. Geçtiğimiz günlerde silahlı milisler arasında çıkan ve en az 7 kişinin ölümüne neden olan kanlı çatışmaların yaşandığı kentteki ceza soruşturma merkezinde de yangın çıktığı aktarıldı.

Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı İçişleri Bakanlığı’nın İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Beşir el-Emin’in Surman Emniyet Müdürü, Aceylat Emniyet Müdürü ve Batı Bölgesi’ndeki Emniyet Müdürlüklerini Destekleme Gücü Komutanı ile el-Aceylat kentindeki güvenlik durumlarını gözden geçirmek için bir araya geldiği duyurulmuştu. Ancak bu görüşmelere rağmen şiddet sona ermedi. Bakanlık açıklamasında bölgenin güvenliğini sağlamak, ana caddeyi kontrol altında tutmak, vatandaşların canını korumak ve kamu ve özel mülklere zarar gelmesini engellemek için bütün güvenlik birimleri arasında koordinasyon sağlanması gerektiği vurgulanmıştı.

Mısır Elçiliği’nde güvenlik önlemleri artırıldı

Mısır'ın Trablus’taki Maslahatgüzarı Muhammed Servet, yakın zamanda Mısır Elçiliği’nden beş arabanın çalındığına yönelik iddiaları yalanlasa da Diplomatik Misyonları Koruma Genel İdaresi, elçiliği koruma altına almak için güvenlik devriyelerinin sayısını artırdı.

Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu devriyeler, 24 saat görev başında olarak elçiliği koruyorlar ve herhangi bir güvenlik ihlali yaşanmasını önlüyorlar. Heyetlerin ve resmi görevlilerinin ziyaretlerini güvence altına almanın yanı sıra güvenliği sağlamak ve kanuna aykırı davrananları kontrol etmek için başkent Trablus’ta daha çok devriye konuşlandırıldı.”

Televizyonda yayınlanan haberlerde Mısır Elçiliği’nin soyguna maruz kaldığı ve beş arabanın çalındığı iddia edildi. Ancak Mısır'ın Trablus Maslahatgüzarı iddialara karşılık sözü edilen araçların 2014 yılında çalındığını ve hasara uğradığını belirterek bunun yeni bir olay olmadığını vurguladı. Maslahatgüzar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “Elçilik, eski dosyaların hepsini çözmeye çalışıyor. Bu yüzden tazminat ödemesi için sigorta şirketine bir talep gönderdi. Soygun ile ilgili iddialar doğru değil.”

Elektrik sorunu çözülmeye çalışılıyor

Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid ed-Dibeybe elektrik dosyasının hükümetin öncelikli çalışmaları arasında olduğunu söyledi. Dibeybe dün Sayıştay ve Elektrik Şirketi başkanlarıyla başkent Trablus'ta yaptığı görüşmenin ardından, ofisi tarafından dağıtılan açıklamasında “Bütçe onaylanmamasına rağmen şirketin sunduğu acil planı yürürlüğe koymaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya