Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Pakistan’dan iki ülke arasında güvenlik ve askeri iş birliğini güçlendirme sözü

Mısır ve Pakistan’dan iki ülke arasında güvenlik ve askeri iş birliğini güçlendirme sözü

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Pakistan Genelkurmay Başkanı ile terörle mücadele alanındaki çabalarda iki ülke arasında koordinasyonu ele aldılar
Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 09:45
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Pakistan Genelkurmay Başkanı (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Pakistan ile güvenlik ve askeri alanlarda iş birliğini geliştirmeyi, çeşitli alanlarda deneyim alışverişinde bulunmayı ve başta dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan biri olan terörizm ve radikalizm ile mücadele olmak üzere çeşitli bölgesel meseleler ve ortak çıkar konularında Pakistan ile koordinasyonu ve istişareyi güçlendirmeyi istediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Sisi ün Mısır’ın başkenti Kahire’de Pakistan Genelkurmay Başkanı General Nedim Raza’yı kabul ederken görüşmede Mısır Savunma Bakanı Orgeneral Muhammed Zeki de hazır bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi yaptığı açıklamada, Pakistan Genelkurmay Başkanı’nın, ‘iki dost ülke ve halk arasındaki köklü ilişkileri vurgulayarak Mısır ile Pakistan arasında verimli bir iş birliği için yeni ufuklar keşfetmeyi sabırsızlıkla beklediğini söylediğini ve Mısır'ın istikrarının Ortadoğu ve bir bütün olarak İslam dünyasının istikrarı için bir temel teşkil ettiğini belirttiğini’ aktardı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Pakistan Genelkurmay Başkanı, Mısır'ın çeşitli kalkınma alanlarındaki deneyiminin yanı sıra, son zamanlarda Filistinliler ve İsrailliler arasında ateşkes sağlanmasındaki önemli rolüyle ve Gazze Şeridi’nin yeniden inşası çabalarına öncülük etmesiyle ortaya çıkan bölgesel hamlelerine övgüde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Radi, görüşmede, üst düzey yetkililer düzeyinde karşılıklı ziyaretler yapılması gibi iki ülke arasında başta güvenlik ve askeri alanlar olmak üzere bir dizi alanda ikili iş birliğini geliştirme yollarına değinildiğini de sözlerine ekledi. Radi’nin açıklamasına göre ayrıca iki ülke arasındaki ortak savunma komitesinin periyodik olarak toplanmasının yanı sıra savunma ve askeri sanayi alanında iş birliği ve son olarak gerçekleştirilen ‘Gökyüzünün Koruyucuları - 1’ isimli ortak askeri tatbikat gibi ortak tatbikat programlarının ele alındı.

Görüşmede Ortadoğu ve İslam dünyasındaki son gelişmelerin de gözden geçirildiğini ifade eden Radi, iki ülke arasında bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması ve terörle mücadele için yoğun koordinasyonun sürdürülmesi ve ortak çabaların geliştirilmesinin öneminin vurgulandığını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya