Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas: Adalet ve Kalkınma Partisi Ramid’in istifasını kabul etmedi

Fas: Adalet ve Kalkınma Partisi Ramid’in istifasını kabul etmedi

Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 11:45
Mustafa er-Ramid (Arşiv)

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) Fas İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Ramid’in istifasına ilk tepki olarak, parti genel sekreterliği dün bakanın istifasını reddettiğini açıkladı.

Bakanın siyasi işlerden uzak durma isteğine ilişkin olarak Genel Sekreterlikten yapılan açıklamada, bağlılığı, mücadelesi, siyasi ve ulusal katkılarından dolayı duyulan gurur ve takdir ifade edildi. Açıklamada sekreterlik Ramid’i “ülkedeki siyasi, demokratik ve insan hakları reformunun yolunu güçlendirecek şekilde partinin oynadığı reformist rolleri pekiştirme noktasında aktif mücadelesini ve siyasi görevlerini yerine getirmeye devam etmeye” çağırdı.

Ramid Cumartesi günü Facebook hesabı üzerinden parti üyelerine hitaben yaptığı açıklamada, geçmiş yıllardaki güvenleri için selam ve teşekkür ile hitap etmeye karar verdiğini söyledi. Bir önceki aşamadaki Genel Sekreterlik toplantılarını ve parti faaliyetlerini sağlık nedenleri ve açıklanması gerekmeyen diğer nedenler sebebiyle kaçırdığını sözlerine ekledi. Parti üyelerine hitaben yaptığı açıklamada, toplumun ve devletin hizmetinde hep birlikte başarılan şeylerinin önemini takdir ettiğini söyledi. Parti üyelerinin ve reform çabalarının başarılı olması noktasında dua etti.

Ramid’in istifası 8 Eylül’de yapılması planlanan parlamento seçimlerden bir kaç ay önce geldi. Parti kaynakları Ramid’in siyasi nedenlerin yanı sıra sağlık problemleri sebebiyle de istifasında kararlı olduğunu belirtti.

Öte yandan genel Sekreterlik Fas ile İspanya arasındaki krizin konusunu gündeme getirerek, krizin asıl nedeninin, Polisario Cephesi lideri İbrahim Gali’nin, güven, işbirliği ve ortak eyleme dayalı stratejik ilişkinin doğasına ve iyi komşuluk ruhuna saygı duymadan ağırlanması olduğunu söyledi.

Genel Sekreterlik, Avrupa Birliği (AB) ile çeşitli ortaklık ve işbirliği alanlarındaki olumlu katılımın yanı sıra, Rabat’ın kararının “Fas’ın gizli göçle mücadeledeki açık ve büyük zaferinin ve bu alandaki örnek politikasının dikkate alınmadığı” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu tarafından “nedeni ve tarafı olmadığı bir krize girmemesi gerektiğini belirten” kararın içeriğini de kabul etmediğini açıkladı.

Öte yandan parti, krallığın düşmanlarıyla yüzleşme noktasında tek bir cephe olan Fas Kralı 6. Muhammed’in arkasında birleşme, seferberlik ve ulusal teyakkuz çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya