Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, Sana’da kadın kıyafetleri için kullanılan vitrin mankenlerini hedef alıyor

Husiler, Sana’da kadın kıyafetleri için kullanılan vitrin mankenlerini hedef alıyor

Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 12:45

Yemen’in İbb şehrinde düzinelerce dükkan sahibi, Husi milislerinin keyfi uygulamalarını ve ödeme almak istemelerini protesto etmek için 4. günde de dükkanlarını kapalı tutarken, milisler Sana’da kadın kıyafetlerini sergilemek için vitrin mankenleri kullanmalarını gerekçe göstererek dükkanların hedef alındığı saldırı dalgası başlattı.

Sana’daki görgü tanıkları Şarku’l Avsat’a verdikleri röportajda silahlı Husi unsurların, başkent Sana’nın Taiz caddesindeki ez-Zahravi pazarında 20 dükkana zorla girdiklerini, kadın giysileri için kullanılan vitrin mankenlerini parçalamaya başladıklarını ve üzerindeki kıyafetleri yırtıp yaktıklarını söylediler.

Görgü tanıkları, grubun çılgınca saldırılarının satıcılar ve tüccarlar arasında geniş çapta öfke dalgasına neden olduğunu söyledi. Bazı satıcılar, milislerin yaptıkları baskınları, “plastik mankenlerin İslam şeriatını ihlal eden ve cinsel içgüdüyü kışkırtan haramlar olduğunu” söyleyerek haklı çıkarmaya çalıştığını ve grubun inanç kimliğini kullandıklarını belirttiler.

Satıcılar, bu ve diğer bahanelerin grup tarafından, mallarına, geçim kaynaklarına ve ailelerine karşı işlenen suçlar ve tekrarlanan saldırılar için bir gerekçe olarak kullanıldığına dikkat çektiler.

İbb ilinde (Sana’nın 170 km güneyinde), milisler geçen haftanın başlarında tüm şehirdeki yüzlerce tüccarın etkilendiği para toplama ve saldırı hareketi başlattı. Dükkan sahiplerinin Husilerin savaş masraflarına destek olacak paraları ödemeyi reddetmeleri onlarca dükkanın kapatılmasıyla ve sahiplerinin ortadan kaybolmasıyla sonuçlandı.

Bunun yanı sıra, bizzat İbb’deki sağlık sektöründen kaynaklar, milislerin şehir merkezinde ve şehre bağlı bazı bölgelerinde tacirlerden ve yatırımcılardan zorunlu olarak para toplamaya devam ettiğini, son olarak tıbbi tesislerin ve küçük çaplı tedavi kliniklerinin bile ödeme yapmak ve kapanmak zorunda kaldığı bir duruma geldiğini belirttiler.


50’den fazla klinik kapılarını kapatmaya zorlandı

Kaynaklar, son birkaç günde, klinik sahiplerinin kendilerine zorlatılan ödemeleri yapmayı reddetmesinin ardından milislerin şehirdeki 50’den fazla tıbbi kliniği kapılarını kapatmaya zorladığını bildirdiler.

Kaynaklar, son zamanlarda Husi baskınına uğrayan ve kapatılan kliniklerin yarısının İbb şehrinin el-Maşanna ve el-Zahhar ilçelerinde yer aldığı, geri kalanının ise diğer ilçelere yayılmış olduğunu belirttiler.

Milisler, kliniklerin yayınlanan prosedürleri ihlal ettiğini söyleyerek saldırılarını haklı çıkarmaya çalışırken, kaynaklar gerçeğin iddia edildiği gibi olmadığını, milislerin klinik sahiplerine zorla dayatmaya çalıştıkları yeni bir ödeme kampanyası başlattıklarını belirttiler.

Aynı şehirde, el-Kibsi Stadyumu’nun hemen yanında bulunan dükkanların sahipleri, şehirdeki Vakıflar Ofisi’nde Bandar Al-Assal adlı Husi liderin kiralarda yüzde 100’e varan yeni bir zam içeren yeni keyfi kararlardan şikayet etti.

Dükkan sahipleri Şarku’l Avsat’a milislerin çok sayıda dükkanı kapattığını, geri kalanların dükkanların da Husi kararlarına uymamaları durumunda kaderlerinin aynı olacağını belirtti.

Dükkan sahipleri bu zammın aşırı ve yasa dışı olduğunu, bu direktiflere uymayı reddettiklerini vurguladılar. Aynı zamanda milislerin şantaj ve baskı uygulamaya devam etmeleri halinde onları ve kararlarını protesto etmeyi düşündüklerini dile getirdiler.

Bazı dükkan sahiplerinin belirttiğine göre, Husi lideri el-Asal, vakıflar ofisinin ayda on milyonlarca riyal olduğu tahmin edilen gelirlerinden büyük bir pay alıyor.

İbb’de dükkan sahiplerine uygulanan keyfi Husi tahsilatlar daha önce, grubun yasal bir yanı olmaksızın para toplamak için sürdürdüğü kampanyalarına karşı protesto yapılması açık grev duyurusu yapılmasına neden olmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya