Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Lapid: ABD'de Demokratlar bize kızgın, onlarla muhatap olmanın yolunu değiştirmeliyiz

İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Lapid: ABD'de Demokratlar bize kızgın, onlarla muhatap olmanın yolunu değiştirmeliyiz

Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 15:30
Dışişleri Bakanı Yair Lapid (EPA)

İsrail'de yeni koalisyonu hükümetinin Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ülkenin diplomatlarıyla bir araya geldiği toplantıda açıklamalarda bulundu.

İsrailli diplomatlara hitap eden Lapid, Netanyahu'nun ABD'deki Demokrat Partililerle köprüleri attığını, şimdi İsrail'in onlarla muhatap olmanın yolunu değiştirmek zorunda olduğunu belirtti.

Reuters'ta yer alan habere göre "Cumhuriyetçi Partililer bizim için önemli, ama sadece onlar değil. Sizin de gayet iyi bildiniz gibi, kendimizi Demokrat Partili Beyaz Saray, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti'nin çoğunlukta olduğu bir Kongre ile karşı karşıya bulduk" diyen Lapid, "Ve bu Demokratlar kızgın" diye ekledi.

Haaretz'e göre İsrail'in Avrupa ile ilişkilerine de değinen Lapid, "Herkesin Yahudi karşıtı olduğuna dair bağırıp çağırmak bir politika ve çalışma planı olamaz" vurgusunu yaptı.

Mayıs ayında Hamas'ın Kudüs'teki Şeyh Cerrah mahallesinden Filistinlerin sürülmesi kararı ve Mescidi Aksa'daki cemaate saldırılmasına misilleme olarak Batı Kudüs'e roket atmasıyla İsrail'le tutuştuğu 11 günlük savaşta, ABD'de Filistinlilere destek gösterilerinin geniş katılım toplaması dikkat çekti. 

ABD'de Demokrat Parti'nin ilerlemeci kanat milletvekilleri ve solcu gruplar, İsrail'e karşı 'apartheid devleti olmak, Filistinlilere karşı insanlık ve savaş suçu işlemek' suçlamalarını yöneltmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya