Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’den Suudi Arabistan’ın petrol türevleri bağışlarından en iyi şekilde yararlanma sözü

Yemen’den Suudi Arabistan’ın petrol türevleri bağışlarından en iyi şekilde yararlanma sözü

Salı, 15 Haziran, 2021 - 08:00
Aden’de hükümete bağlı bir elektrik santrali. (Reuters)

Yemen hükümeti, ülkenin kurtarılmış bölgelerine elektrik sağlayarak insani dramı hafifletmek için çalışmalarını sürdüren Suudi Arabistan tarafından sağlanan petrol türevlerinden en iyi şekilde yararlanmayı taahhüt etti.

Resmi kaynaklar, Başbakan Muin Abdulmelik’in geçici başkent Aden ve kurtarılan vilayetlerin valileri ile gerçekleştirilen bir toplantısıya başkanlık ettiğini aktardı. Kaynaklar toplantıda, hizmet koşullarının, özellikle elektrik, su ve diğer alanlarda vatandaşların günlük yaşamlarını ve geçim kaynaklarını etkileyen sorunlar ile merkezi ve yerel çabaların ele alındığını bildirdiler.

SABA ajansına göre video konferans üzerinden gerçekleştirilen toplantıda, Suudi Arabistan Krallığı tarafından sağlanan petrol türevleri bağışından yararlanan yerel yönetimlerin taahhütlerine, öngörülen şartların ve reformların uygulanmasına ve elektrik sektörünün yönetimine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapıldı.

Resmi kaynaklar toplantıda başta gelirlerin toplanması ve bağıştan yararlanarak sürdürülebilir çözümler bulunması olmak üzere elektrik sektörü reformu ile ilgili taahhütlerin tam olarak yerine getirilmesine odaklanıldığını kaydettiler.

Toplantıda ekonomik, kalkınma ve insani destek alanında değişkenlik gösteren koşullarda, Yemen’e ve halkına sağladığı cömert yardım için Suudi Arabistan Krallığı’na ve bilge liderliğine bir kez daha teşekkür edildi. Petrol türevleri bağışının elektrik sektörünün desteklenmesine ve hizmetlerin vatandaşların acılarını hafifletecek şekilde yürütülmesine katkıda bulunacağı veekonomik açıdan olumlu etkileri olacağı ifade edildi. Ayrıca yerel para biriminin değerinin artmasına katkı sağlayacağı vurgulandı.

Kaynaklar, Başbakan Muin Abdulmelik’in ‘Suudi petrol türevleri bağışından yararlanma mekanizmalarında öngörülen şartları yerine getirmeyi taahhüt eden ve raporlarını yürütme kuruluna sunan valilikleri’ takdir ettiğini, raporlarını sunmayan valiliklere de en kısa sürede bunu yerine getimelerini istediğini aktardılar. Abdulmelik’in ayrıca sürekliliği sağlamak ve elektrik hizmetini iyileştirmek hedeflerine ulaşma yolunda bağıştan yararlanmak için tüm şartlara uyma çağrısı yaptığı kaydedildi.

Söz konusu gelişme, meşru hükümetin iki taraf arasında yapılan Riyad Anlaşması’nın uygulanmasını tamamlamak için Suudi Arabistan tarafından sarf edilen çabalar doğrultusunda geldi.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, ülkesinin taraflarla ve meşruiyeti destekleyen Koalisyon’la Riyad Anlaşması’nın uygulanmasını tamamlamak amacıyla sürekli bir şekilde çalıştığını ifade etti. Twitter üzerinden açıklama yapan Muhammed Al Cabir şu ifadeleri kullandı:

“Kardeş Yemen halkının çıkarlarını her şeyin üstünde tutma, Yemen hükümetinin Aden’e dönüşünü hızlandırma ve görevlerini yerine getirmesini sağlama, kardeş halkın acılarını hafifletme ve anlaşmanın tüm yönlerinin uygulanmasını tamamlama konusunda herkese güveniyoruz.”


Editörün Seçimi

Multimedya