Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Yemen’in Mahra kentinde tıp merkezi açıtı

Suudi Arabistan, Yemen’in Mahra kentinde tıp merkezi açıtı

Salı, 15 Haziran, 2021 - 12:15

Suudi Arabistan'ın Aden Büyükelçisi ve Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı (SDRPY) dün el-Mahra valiliğinin kronik ve acil vakalar için sağlık hizmeti ihtiyacının yanı sıra valilik çevresindeki hastaların kaliteli ve verimli tıbbi bakımına erişimi kolaylaştırmak amacıyla Ameliyat ve Yoğun Bakım Merkezi açtı.

Merkezin açılışına Yemen Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanı Dr. Kasım Muhammed Buheyb, el Mahra Valisi Muhammed Ali Yasir, Vilayetin Sağlık Dairesi Müdürü Avad bin Mübarek ve Suudi Arabistan'ın Yemen'i Kalkındırma ve Yeniden Yapılandırma Programı'nın el Mahra Ofisi İcra Amiri Muhammed el Hadi’nin yanı sıra çok sayıda doktor ve sağlık görevlisi katıldı.

Yemen Sağlık Bakanı açıklamasında, Gayda Hastanesi’nde Ameliyat ve Yoğun Bakım Merkezi'nin açılmasının el-Mahra valiliği ve komşu valilik vatandaşlarına büyük fayda sağlayacağını belirterek, Suudi Arabistan'ın, Yemen Büyükelçisi ve Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı aracılığıyla vermiş olduğu desteğe övgüde bulundu. Buheyb, Suudi Arabistan’ı sağlık sektörünün ilk destekçisi olarak gördüklerini belirterek, Suudilerin her daim Yemen’deki kardeşlerinin yanında olduğunu söyledi.

Bu bağlamda Mahra Valisi de SDRPY tarafından sağlanan desteği takdir ederek, yeni merkezin herkese fayda sağlayacak büyük bir yapı olduğunu ifade etti.

Muhammed el-Hadi, SDRPY’nin geliştirme projelerinin Yemenlilerin yaşamını doğrudan etkileyen çeşitli hayati sektörlerde sunulan hizmet kalitesinin ve performans verimliliğinin artırılmasına katkıda bulunduğunu vurguladı.

SDRPY tarafından finanse edilen ve denetlenen merkezin açılışı, inşaat çalışmalarının tamamlanması ve kritik vakaları almak için en son ekipmanlarla donatılmasının ardından geldi. Ameliyat ve Yoğun Bakım Merkezi, sağlık kuruluşlarının etkinlik ve kapasitesini artırmak amacıyla vakaları karşılamak için gerekli teknik desteğin yanı sıra sağlık krizleriyle mücadelede hız ve verimlilik sağlayacak.

SDRPY, Mahra valiliğindeki Gayda Hastanesi’ne kurulan Ameliyat ve Yoğun Bakım Merkezini bin metrekalik bir alan üzerine inşa etmek için çalıştı. 134 adet tıbbi cihaz ve ekipmanının donatıldığı merkezde izolasyon odaları, yoğun bakım odaları, 15 EKG cihazı ve 13 yoğun bakım yatağıyla hasta güvenliği, kronik durumların bakımı ve enfeksiyon kontrolü ile ilgili teknik düzenlemelerin yanı sıra standartlara uygun performans kalitesini geliştirmeyi hedefliyor.

Yeni açılan Ameliyat ve Yoğun Bakım Merkezi, Yemen’deki sağlık sektörünü destekleyen programlardan biri olup Suudi Arabistan’ın sağlık sektörü dahi lYemen’de çeşitli sektörlerin alt yapısını iyileştirmeyi amaçlayan projeler aracılığıyla insanların ihtiyaçlarını karşılıyor.

SDPRY, Yemen'de eğitim, sağlık, ulaşım, su, tarım ve balıkçılık olan çeşitli hayati sektörlerin hizmetlerini iyileştirmek için çalıştığını açıklayarak, hükümet ve enerji kurumlarının kapasitesini geliştirmek dahil şimdiye dek 198 proje uyguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya