Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Miras Komisyonu, Suudi Arabistan’da 624 yeni arkeolojik alanın kaydedildiğini açıkladı

Miras Komisyonu, Suudi Arabistan’da 624 yeni arkeolojik alanın kaydedildiğini açıkladı

Salı, 15 Haziran, 2021 - 15:45
Asir bölgesindeki Rical Almaa köyü (SPA)

Suudi Arabistan Miras Komisyonu, 2021 yılının ilk çeyreğinde Kültürel Anıtlar Ulusal Kaydı’na 624 yeni arkeolojik ve tarihi alanın kaydedildiğini belirtti.

Kuruluşundan bu yana Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerinde kaydedilen toplam arkeolojik alan sayısı 8 bin 176’ya ulaştı.

Komisyonun Yürütme Başkanı Dr. Caser el-Harbaş, kayıt altına alınan toplam arkeolojik alanların Mekke bölgesinde 38, Medine bölgesinde 5, Hail bölgesinde 48, Cevf Bölgesi’nde 54, Asir bölgesinde 52, Tebük bölgesinde 35, Kuzey Sınır Bölgesi’nde 4, Riyad bölgesinde 342, Doğu Bölgesi’nde 25, Kasım bölgesinde 18 ve Cizan bölgesinde 3 olduğunu açıkladı.

Miras Komisyonu, kayıtların Müzeler ve Kentsel Miras Kanunu’nun sekizinci maddesinin ikinci fıkrasına dayandığını belirtti. Kanunda, ‘komisyonun, arkeolojik alanlar için kayıt listelerini hazırladığı ve listenin başkan tarafından onaylandığı’ öngörülüyor.

Aynı şekilde Harbaş, Miras Komisyonu’nun ‘arkeolojik alanların Krallık bölgeleri düzeyinde arşivlenmesini, dijitalleştirilmesini ve daha sonra bunların ülkenin kültürel mirasına hizmet eden modern bir dijital kayıtta tutulmasını içeren’ bu büyük projeyi gerçekleştirmek için büyük çaba sarf ettiğini vurguladı.

Miras Komisyonu’nun Yürütme Başkanı, vatandaşları ve ilgili tarafları keşfedilen arkeolojik alanları ‘komisyonun erişebilmesi ve daha sonra ‘Balagh platformu’, komisyonun Twitter hesabı ve Suudi Arabistan bölgeleri düzeyindeki şubeleri aracılığıyla kayıt altına alabilmesi’ için bildirmeye çağırdı.

Kültürel Anıtlar Ulusal Kaydı’nın görevi, ‘arkeolojik alanları belgelemek ve kaydetmek, yönetimini ve korunmasını kolaylaştırmak için dijital haritalara yansıtmak ve kayıtlı arkeolojik alanların mekânsal bir veri tabanını oluşturmak, buralarda yer alan çalışmaları korumak ve belgelemek, Suudi Arabistan’daki kültürel miras alanlarının belge ve fotoğrafları arşivlemek’ olarak biliniyor. Ayrıca ‘ulusal miras sektörünün çalışmalarını yönetmek için pratik çözümler bulmanın yanı sıra, arkeolojik alanların korunması, bakımına ilişkin kararların alınmasına yardımcı olan destekleyici bilgilerin sağlanması, bilgileri kolay görüntülemek için araştırmacılara ve uzmanlara sunulması’ eylemleri de bu görevler arasında yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya