Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Tayvan meselesinde herhangi bir dış müdahaleye müsamaha göstermeyeceğiz

Çin: Tayvan meselesinde herhangi bir dış müdahaleye müsamaha göstermeyeceğiz

Çarşamba, 16 Haziran, 2021 - 12:30
Deniz tatbikatı sırasında Tayvan bayrağı (Reuters-Arşiv)

Tayvan’ın Çin’e ait 28 savaş uçağının hava sahasını ihlal ettiğini açıklamasının ardından, Çin Tayvan meselesine müdahale eden yabancı güçlere müsamaha göstermeyeceğini bildirdi.

Tayvan hükümeti, tarafından dün yapılan açıklamada aralarında nükleer silah taşıyabilen ve bombardıman uçakları da dahil olmak üzere Çin Hava Kuvvetleri’ne ait 28 uçağın Hava Savunma Tanımlama Sahası’nı (ADIZ) ihlal ettiği bildirmişti.

Söz konusu olay, G7 liderlerinin geçtiğimiz Pazar günü Çin’i bir dizi sorun için eleştiren ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın önemini vurgulayan ortak bir açıklama yayınlamasının ardından geldi.

Çin’in Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, bugün düzenlediği basın toplantısında yaşanan gerilimlerin sorumlusunun Tayvan hükümeti olduğunu söyledi.

Pekin, ada hükümetinin resmi bağımsızlık için yabancı ülkelerle birlikte çalıştığına inanıyor.

Ma ayrıca, “Tayvan meselesine yabancı güçlerin bağımsızlık arayışına veya bariz müdahalesine asla müsamaha göstermeyeceğiz. Bu nedenle gizli işbirliği eylemlerine güçlü bir yanıt vermemiz gerekiyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya