Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, Büyük Sahra Çölü’nde bir DEAŞ üyesini tutukladı

Fransa, Büyük Sahra Çölü’nde bir DEAŞ üyesini tutukladı

Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 10:00
Mali'deki Fransız Barkhane kuvvetleri (AP)

Radikallerle mücadele veren Fransız Barkhane kuvvetleri, Mali sınırında Sahra Çölü’nde bir DEAŞ üyesini tutukladı. Bu gelişme, Fransa'nın bölgedeki terör örgütü liderlerini hedef alma konusunda açıkladığı yaklaşım kapsamında kaydedilen yeni bir başarı sayılıyor.

Fransız Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayında Tin Hama'da haftalık düzenlenen bir pazarda üç adamın uzuvlarını kestiğinden şüphelenilen, DEAŞ’ın Büyük Sahra Çölü’ndeki kadrolarından biri olan Ebu ed-Dardar lakaplı Dadi Velid Şuayb’ın hiçbir mukavemet göstermeden teslim olduğu belirtildi.  

Söz konusu açıklamada, Ebu ed-Dardar’ın ‘otomatik silah, gece görüş gözlüğü, savaş yeleği, telefon ve telsiz’ taşıdığı belirtildi.

Fransa Genelkurmay Başkanı, tutuklamanın 11 Haziran sabahı Mali, Nijer ve Burkina Faso arasındaki üçlü sınır bölgesinde, radikal grupların Sahel'de faaliyet gösterdiği başlıca alanlardan birinde gerçekleştiğini duyurdu.

Aynı zamanda Barkhane kuvvetleri ile Nijerya Silahlı Kuvvetlerinin ortak operasyonu sırasında bir helikopterin görev yaptığı belirtildi.

Kadrolarından bazılarının Büyük Sahra DEAŞ’ını kurduğu Batı Afrika'daki Tevhid ve Cihad Hareketi eski üyesi Ebu ed-Dardar, ilk kez 2014’te tutuklanıp Malili yetkililere teslim edilmişti. Ancak Ekim 2020'de aralarında Sophie Petronin’in de olduğu dört rehine takas anlaşmasına dahil edilen yaklaşık 200 radikalden biriydi. Paris, takas anlaşması müzakerelerine dahil olmadığını açıklamıştı.

2 Mayıs'ta silahlı şahıslar hırsızlıkla suçlanan üç kişiyi haftalık Tin Hama pazarında bir kalabalığın önüne çıkarmış, kimliklerinin açıklanmamasını isteyen görgü tanıklarının ifade ettiğine göre bu kişilerin sağ elleri ve sol ayaklarını kesmişti. Birleşmiş Milletler’in Mali’deki misyonuna göre bu silahlı adamlar, Büyük Sahra Çölü’ndeki DEAŞ üyeleriydi.


Editörün Seçimi

Multimedya