Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Putin’e bazı altyapıların siber saldırılardan korunması gerektiğini söyledi

Biden, Putin’e bazı altyapıların siber saldırılardan korunması gerektiğini söyledi

Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 11:30
ABD Başkanı Joe Biden, Cenevre’deki zirvede Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile el sıkışıyor (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile dün yaptığı görüşmede bazı kritik altyapıların siber saldırılardan korunması gerektiğini söyledi.

Ancak analistler, Biden’ın bu çabalarının internette güvenli alanlar oluşturmaya yönelik önceki girişimlerden daha başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor.

Reuters’a göre Biden, siber saldırılardan kaçınılması gereken alanları açıklamadı ancak telekomünikasyon, sağlık, gıda ve enerji dahil olmak üzere ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından hassas olarak tanımlanan 16 altyapıya işaret etti.

Biden, Putin ile Cenevre’de bir araya geldiği zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Ülkemizdeki uzmanların (siber saldırılarda) yasakların ne olduğu konusunda belirli anlayışlar üzerinde çalışması konusunda anlaştık” dedi.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkiliye göre Biden, görüşmede dünya çapında istihbarat teşkilatları tarafından yürütülen geleneksel dijital casusluk operasyonlarının aksine, ‘yıkıcı’ siber saldırılara odaklandı.

Putin ise, düzenlediği ayrı basın toplantısında, “Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştık. Bu çok önemli” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya