Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de koronavirüse bağlı ölü sayısı 600 bini aşı

ABD’de koronavirüse bağlı ölü sayısı 600 bini aşı

Cumhuriyetçiler, ABD’lileri manipüle etme suçlaması ile Fauci’nin görevden alınmasını istiyor.
Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 09:00

ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında birçok başlıkta gerilim artıyor. Bu konuların başında da koronavirüs ile mücadele süreci geliyor. Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Dr. Anthony Fauci’nin görevden alınmasını talep ettiler.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) vaka sayılarındaki düşüşün maske takma zorunluluğu ve aşılarla bağlantılı olduğunu vurguladı. Cumhuriyetçilerin egemen olduğu eyaletlere atıfta bulunarak yetkililerin ve yaşayanların aşı olmayı reddettiği eyaletlerde vaka sayılarının yükseldiğini kaydetti.

ABD’de 2020 yılı başında yayılmaya başlayan salgında ölenlerin sayısı 600 bin eşiğini aştı. Bu, tüm dünyada kayda geçen en yüksek ölü sayısı oldu.

Yeni kampanyaya, Cumhuriyetçi Temsilci Marjorie Taylor Greene liderlik ediyor. Greene, eski Başkan Donald Trump’a en sadık isimlerinden biriydi ve daha önce de CDC’nin direktiflerini Holokost uygulamalarına benzetmekten çekinmemişti. Greene bir dizi Cumhuriyetçi milletvekili ile Trump’ın büyük bir düşmanlık beslediği Fauci’nin görevden alınmasını isteyen bir yasa tasarısının sunumun yapıldığı toplantıda şu açıklamalarda bulundu:

 “Dr. Fauci, ABD halkı tarafından seçilmedi. Göreve, ekonomimize yön vermesi veya ebeveynlerin tavsiyesi olmadan çocukların eğitimine ilişkin karar alması için getirilmedi. Ancak buna rağmen Dr. Fauci bir yıl boyunca hayatımızı kontrol edebildi.”

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde bazı ılımlı Cumhuriyetçilerin de buna itiraz etti. Her ne kadar Cumhuriyetçilerin tasarıyı geçirmesi beklenmiyor olsa da gelecek yıl yapılacak olan ara seçimlere hazırlık için bu konuyu tartışmalı meselelerden biri haline getirmek istedikleri biliniyor.

Teksas eyaletinden Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, eyaletin çoğu bölgesinde aşı olmayı ve sağlık yetkililerinin direktiflerine uymayı reddeden seçmenlerinin bakış açısını yansıtan suçlamaları tekrarlayarak Fauci aleyhine gerçekleştirilen kampanyaya katıldı.

Greene’in düzenlediği basın konferansında da “Fauci yalancı. İnsanlar öldü” yazan pankartlar kaldırıldı. Pankartlarda arasında, ABD’nin çoğunluğunun halen saygı duyduğu, her iki partiden de 7 başkanın yönetiminde görev yapan ancak geçen yıl koronavirüs ile mücadelede izlediği politikalara itiraz ederek Trump'ı kızdıran Fauci’nin fotoğrafları da yer aldı. Cumhuriyetçiler veya en azından bazıları, Fauci’nin ülkeyi kandırdığını iddia etme fırsatını kullanmakta ve kanunun çıkarılmasında ısrar ediyorlar. Fauci’nin görevden alınmasını isteyen 6 temsilci bu isteklerini geçtiğimiz günlerde Fauci’nin özel e-postasından sızdırılarak yayınlanan yazışmalara dayandırıyorlar.

Temsilci Paul Gosar yaptığı açıklamada “Fauci, Wuhan virüsünün kaynağı hakkında aylarca yalan söyledi” dedi. Wuhan, virüsün ilk kez ortaya çıktığı şehirdi. Trump yönetimi, Pekin’i salgının yayılmasından sorumlu tutmuştu. Gosar, Fauci’nin virüsün kaynağı ve bulaşma gücünün yanı sıra maskelerin, aşıların ve sosyal mesafenin etkinliğine yönelik çelişkili tavsiyeler verdiğini de sözlerine ekledi.

Fauci’nin sızdırılan maillerine rağmen, ABD Başkanı Joe Biden Fauci’ye olan güvenini vurguladı. Diğer yandan Cumhuriyetçi 6 temsilci, Fauci’yi ABD’lileri manipüle ettiğini belirttiler. Temsilciler ayrıca Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün virüsün parçalarından birinin genetik kodunu değiştirmeye yönelik “işlev kazanımı” adı verilen araştırmasından Fauci’nin sorumlu tutulmasını istediler. Temsilci Marjorie Taylor Greene “Bunu tanımlayacak tek bir kelime var: Biyolojik silah” ifadelerini kullandı. “Hepimiz biyolojik bir silahın kurbanı mıydık? Cevap istiyoruz. Dr Fauci'nin bu cevapları vermesi gerekiyor” dedi. New York Times’da pazartesi günü yayınlanan bir röportajda açıklamalarda bulunan Wuhan Viroloji Enstitüsü Laboratuvarı Müdürü Dr. Shi Zhengli, tehlikeli bir genetik değişiklik yapılmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya