Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs, ABD'ye Aralık 2019'da mı ulaştı?

Koronavirüs, ABD'ye Aralık 2019'da mı ulaştı?

Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 10:15

ABD'de yapılan bir araştırmada, Kovid-19 virüsünün, sanılandan daha önce, Aralık 2019'dan itibaren ülkede yayıldığına dair kanıtların ağırlık kazandığı açıklandı. Araştırmada,  yeni tip koronavirüsü ilk vakayı Ocak 2020’de duyurmasından önce yani Aralık 2019'dan itibaren ülkede mevcut olduğunu ortaya koydu.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, 2 Ocak ile 18 Mart 2020 tarihleri ​​arasında ülkedeki gönüllülerden alınan 2 bin 400 kan örneğini analiz etti.

Yanlış sonuç alma olasılığını azaltmak için iki farklı serolojik testle 9 hastada SARS-CoV2 virüsüne karşı antikorlar tespit edildi.

Virüsün bu testlerin saptadığı hücreleri enfekte etme yeteneğini ‘nötralize eden’ antikorlar virüs bulaşmasından sadece iki hafta sonra kendini gösterdi.

İlk pozitif örnekler,  7 ve 8 Ocak'ta Illinois ve Massachusetts'teki gönüllülerden alındı ​​ve virüse Aralık 2019'un sonlarında yakalandıklarını gösteriyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde epidemiyoloji profesörü olan Keri Althoff, antikor tespit testlerinin, ülkedeki salgının başlangıcında, testlerin sınırlı olduğu SARS-CoV2'nin ABD’de nasıl yayıldığını daha iyi anlamalarına izin verdiğini söyledi.

Çalışma geçtiğimiz Kasım ayında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) benzer bulgularını doğruluyor.

New York Daily News’in haberine göre, New York önceki gün salgında önemli bir dönemüm noktasına ulaşarak, nüfusun yüzde 70’i aşılandı.

Aşılamada büyük bir yol kat eden eyalette çoğu kısıtlamaların hafifletilmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya