Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Batı ile gerginliğin ortasında uzaya yolculuk gerçekleştirdi

Çin, Batı ile gerginliğin ortasında uzaya yolculuk gerçekleştirdi

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 06:15
Üç Çinli Astronot dün Çin uzay istasyonuna ulaştı (AP)

Üç Çinli astronot, Washington ile hararetli bir teknolojik rekabetin ortasında, ülkesinin şimdiye kadarki en uzun insanlı misyonunun bir parçası olarak dün Çin’in yeni uzay istasyonuna ulaştı.

Bu, Çin’in yaklaşık beş aradan sonra yaptığı ilk insanlı yolculuk olarak kayıtlara geçti. Üç Çinli astronotun bu görev için üç ay boyunca yörüngede kalmaları bekleniyor. Bu, Çin için rekor bir süre.

Çin ile Batı arasında gergin bir dönemde elde edilen bu başarı, 1 Temmuz’da Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. Yılını kutlamaya hazırlanan Pekin için büyük önem taşıyor.

Dün (Perşembe)öğlenden sonra, insanlı uçuşlardan sorumlu Çin ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu ile rekabet etmek için inşa edilen Çin uzay istasyonundan fırlatılan “Shenzhou 12” kapsülünün başarısını duyurdu. Bundan altı saat önce, Long March 2F roketi, Gobi çölündeki (kuzeybatı Çin) Jiguan fırlatma merkezinden havalandı. Roket, yaklaşık 10 dakika sonra da yörüngeye oturdu.

Çin devlet televizyonu, yörüngeye ulaştıklarında maskelerini kaldırarak gülümseyen astronotların fotoğrafını yayınladı. Fırlatma merkezinin direktörü Zhang Zeven, “Güneş panelleri olması gerektiği gibi açıldı. Kenetlenmenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz” dedi.

Üç astronotun, ekipman kurulumu ve bakımı, uzay yürüyüşü, istasyonun gelecekteki inşa işlerine ve sonraki ekiplere hazırlanması gibi yapmaları gereken birçok iş bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya