Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore lideri, ABD ile diyalog ve yüzleşmeye hazır olma çağrısında bulundu

Kuzey Kore lideri, ABD ile diyalog ve yüzleşmeye hazır olma çağrısında bulundu

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 09:30
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un (Reuters)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin ABD ile diyaloğa olduğu kadar yüzleşmeye de hazırlanması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ya göre, iktidardaki Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin dün düzenlenen genel kurul toplantısında konuşan Kim Jong-un, Washington ile ilişkilerinde izleyeceği stratejinin genel ilkelerini özetledi.

Kuzey Kore lideri, ülkesinin itibarını korumak için yüzleşmeye olduğu kadar diyaloga da hazırlanma, özellikle de yüzleşmeye tam olarak hazır olmanın gereğini vurguladı.

Kim ayrıca hızla değişen duruma güçlü ve hızlı bir şekilde yanıt vermeye ve Kore Yarımadası’ndaki durumun sıkı kontrolüne odaklanmaya çağırdı.

ABD Başkanı Joe Biden, Kuzey Kore lideri ile bir zirvede bir araya gelme ihtimalini dışlamadı ancak Kuzey Kore liderinden net taahhütler almadan bunu yapmayacağını vurguluyor.

Biden, Kim ile Singapur’da ve ardından Hanoi’de iki kez görüşen eski Donald Trump’ın hiçbir sonuca ulaşamayan bu yaklaşımını eleştirdi.

Demokrat Başkan hatta Kuzey Kore liderine atıfta bulunarak, “Herhangi bir karşılığı olmadan ona uluslararası tanınırlık vermeyeceğim” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya