Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Enerji Bakanı: 'Benzin desteği sürmeyecek, en nihayetinde bitecek'

Lübnan Enerji Bakanı: 'Benzin desteği sürmeyecek, en nihayetinde bitecek'

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 10:30
Bir benzin istasyonunda müşteriler için özür pankartı (Ulusal Ajans)

Lübnan Enerji Bakanı Rimun Gacar dün yaptığı açıklamada, “Lübnan’ın benzin desteği sürmeyecek, en nihayetinde bitecek” dedi.

Reuters haber ajansına göre Gacar, Meclis toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bir buçuk yıldır, belki de daha önceki yıllarda da farkında olmadan yararlandığımız bu desteğin biteceğine alışmalı ve buna inanmalıyız” şeklinde konuştu.

Lübnan 1975-1990 iç savaşından bu yana istikrarına en büyük tehdidi oluşturan derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Merkez Bankası rezervleri buğday, yakıt ve ilaç gibi temel emtiaları destekleyen bir programı finanse etmesi sebebiyle tükeniyor.

Son haftalarda yakıt sorunu, Lübnanlı sürücüleri istedikleri miktarda benzin alabilmek için saatlerce sıraya girmeye zorlarken, bu durum öfkeli vatandaşlar arasında tartışmaya sebep oluyor.

Sübvansiyon programı Lübnan'a yılda yaklaşık 6 milyar dolara mal oluyor ve bunun yarısı yakıt için harcanıyor.

Gacar açıklamasında, “200 bin Lübnan lirası (Ibp) plaka bedelini ödeyemeyen, arabayı kullanmayı bırakacak ve başka bir yol bulacak” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya