Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhuriyetçiler, ABD’nin Filistinlilere yardımı serbest bırakmasını engelledi

Cumhuriyetçiler, ABD’nin Filistinlilere yardımı serbest bırakmasını engelledi

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 11:45
Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya’daki Filistinli bir çiftçinin İsrail hava saldırıları ile tahrip olan serası. (AFP)

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Filistinlilere yapılan yardımın Hamas’ın eline geçmeyeceğine yönelik verdiği güvencelere rağmen ABD’nin Filistinlilere yaptığı yardıma karşı çıkan Cumhuriyetçi muhalifleri itirazlarından vazgeçmeye ikna etmeyi başaramadı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından düzenlenen bir oturumda Greenfield, Dışişleri Bakanlığı’ndan heyetlerin ABD yardımının Hamas Hareketi’nin eline geçmemesi için bölgeye düzenli olarak ziyaretler gerçekleştirdiğini vurgulayarak kendisinin ABD yardımının dağıtımını denetlemek ve bölgedeki durumu öğrenmek için gelecek aylarda Ortadoğuyu ziyaret edeceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden Cumhuriyetçi Senatör James Risch, ABD yasalarının ihlal edildiği gerekçesi ile yardımların dondurulan kısmının serbest bırakılmayacağını belirtti. Senatör James Risch ve Cumhuriyetçi Temcilci Michael McCaul, nisan ayında Filistinlilere yapılan söz konusu yardımı dondurma kararı almışlar, aynı zamanda yardımların ABD yasalarını ihlal etmediğinden emin olmadan yeniden başlatılmaması için ilgili tüm kararların içeriğini dikkatle inceleme sözü vermişlerdi. Dün ise 75 milyon dolarlık yardımı donduran Risch, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi Kongre’ye söz konusu fonların Hamas Hareketi’ne aktarılmayacağına veya Filistin Yönetimi tarafından teröristlere ve ailelerine ödeme yapılmak üzere kullanılmayacağına dair garanti verene kadar, bu fonları serbest bırakmayacağı sözünü verdi.

Dışişleri Bakanlığı projelerinin finanse edilmesinden sorumlu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki mevkisi ile yardımları dondurma yetkisine sahip olan Risch “Öldürme için öde” politikası var olduğu sürece hiçbir şekilde yardımları serbest bırakmayacağını vurguladı. “Hamas’a, İslami Cihad Örgütü’ne ve Filistin Yönetimi’ne gidebilecek tüm fonları dikkatle kontrol edeceğim konusunda bana güvenebilirsiniz” ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçi senatör, kararının eski Başkan Donald Trump’ın döneminde 2018’de Kongre tarafından kabul edilen Taylor Kuvvet Yasası’na dayandığını belirtti. Söz konusu yasa, Filistin Yönetimi’nin terör eylemlerinde bulunan Filistinlilere ve ailelerine, kanun koyucuların “öldürme için öde” olarak adlandırdığı “Şehit Aileleri Fonu” çerçevesinde terör eylemleri gerçekleştiren Filistinlilere ve ailelerine yapılan mali ödemeleri sonlandırılana kadar, doğrudan ABD ekonomik yardımının durdurulmasını gerektiriyor.

Cumhuriyetçi Senatör’ün bu sözleri, Demokratlar tarafından gelen yardımların serbest bırakılması yönündeki çağrıların yer aldığı resmi mektuba yanıt niteliğindeydi. Mektupta 145 Demokrat’tan oluşan bir grup, Risch’i yönetimin Filistinlilere taahhüt ettiği 360 milyon dolarlık yardımın dondurulan kısmının derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuşlardı.

Temsilciler Risch’e hitaben kaleme aldıkları mektupta şu ifadelere yer verdiler:

“Hamas ile İsrail arasındaki savaşın ardından yüz binlerce Filistinli sivilin hayatlarını yeniden inşa edebilmesi için ihtiyaç duyulan on milyonlarca dolarlık insani yardıma yönelik dondurma kararının kaldırmasını talep ediyoruz. Gazze insani bir felaket yaşıyor. Binaları yıkılıyor, temiz suya erişim yok ve elektrik yok denecek kadar az. Gıda da yetersiz. Kovid-19 salgını yaygın durumda ve binlerce insan da göç etti. Krizin yükü oldukça çok büyük.”


Editörün Seçimi

Multimedya