Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, ABD’nin çekilmesinin ardından Afganistan’da şiddetin tırmanma ihtimaline hazırlanıyor

BM, ABD’nin çekilmesinin ardından Afganistan’da şiddetin tırmanma ihtimaline hazırlanıyor

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 16:00
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi (Reuters)

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, ABD birliklerinin 20 yıl sonra Afganistan’dan geri çekilmesiyle ülkede şiddetin artacağı ihtimaliyle yüzleşme konusunda planlar yaptıklarını söyledi.

Grandi, AFP’ye verdiği röportajda, Afganistan’daki gibi uluslararası askeri operasyonların ‘sonsuza kadar sürdürülemeyeceğini’ anladığını söyleyerek, “Ancak, ABD ve diğer ülkelerden birliklerin Afganistan’dan çekilmesi, bundan sonra şiddetin artabileceğinin bir başka göstergesidir. Bunun için planlar yapıyoruz” dedi.

Bu güçler geri çekilirken, krizin her alanında doğru yatırımlar yapmadıkları halinde durumun aynı kalacağını söyleyen Grandi, “Kriz yeniden başlayabilir, bu da birkaç yıl sonra daha fazla askerin geri gönderilmesi gerektiği anlamına geliyor” diyerek uyardı.

ABD, 20 yıllık müdahalenin ardından Eylül ayına kadar son birliklerini ülkeden çekmeye hazırlanırken, Taliban Afganistan genelinde önemli kazanımlar elde etti.

Birçok Afgan, özellikle de kadınlar, ABD ülkeden geri çekilirse baskıcı Taliban rejiminin geri dönmesinden korkuyor.

Analistler de, Kabil’in Taliban hareketiyle tek başına karşı karşıya kalması durumunda ülkenin iç savaşa gireceğinden endişe ediyor.

BM rakamlarına göre, 2020 sonunda yurtdışında yaşayan Afgan sayısı 2.6 milyona yaklaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya