Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya'daki Budist heykeline koronavirüs maskesi takıldı

Japonya'daki Budist heykeline koronavirüs maskesi takıldı

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 14:15
Reuters

Koronavirüs pandemisinin bitmesi için edilen dua sonrası Japonya'daki Budist heykelinin burnuna ve ağzına dev bir maske takıldı.

Yetkililer, Doğu Asya ülkesinde Kovid-19 kontrol altına alınana kadar Merhamet Tanrıçası Kannon'un yüzündeki pembe file maskenin kalacağını duyurdu.

The Independent'ta yer alan habere göre, Fukuşima prefektörlüğündeki Houkokuji Aizu Betsuin tapınağında bulunan beyaz heykel 57 metre yüksekliğinde. Bu da onun Rio de Janeiro'daki Kurtarıcı İsa heykelinin 1,5 katı yüksekliğinde olduğu anlamına geliyor.

Tapınağın yöneticisi Takaomi Horigane'ye göre maskeyi ekleme fikri, şubattaki depremde heykelin hasar görmesiyle başlayan restorasyona ilişkin görüşmeler esnasında ortaya çıktı.

Halatlarla tutulan heykeli orantılamak ve 4,1 x 5,3 metrelik maskeyi tepeye çıkarmak 4 işçinin üç saatini aldı. Daha sonra, Kannon'un yüzünün alt yarısında 35 kilogram ağırlığındaki kumaşı açtılar. Heykelin yüzünün hatları kumaşın ardından da görülebiliyor.

(Reuters)

Kucağında bebek tutan heykel, bebeklerinin güvenli bir şekilde dünyaya gelmesi veya yeni doğan bebeklerinin kutsanması için dua etmeye gelen müminlerin ilgi odağı. Ziyaretçiler ayrıca heykelin içindeki döner merdivenleri tırmanarak heykelin omuzlarına kadar çıkabiliyor.

Maske, gelecek ay Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak Tokyo'da ve 6 diğer bölgede vakaların düşmesiyle Kovid-19 kısıtlamalarını hafifletmesi beklenen duyurudan birkaç gün önce, salı günü takıldı.

Son istatistikler, ülkede her gün ortalama bin 600 yeni vaka olduğunu gösteriyor. Rakamlar, mayıs ortasında günde yaklaşık 6 bin 500'e varan zirve oranlardan düşüş gösterdi.

Şu anda Japonya'da her gün ortalama 60 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya