Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya 18 Aralık’ta Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilecek

Rusya 18 Aralık’ta Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilecek

Cumartesi, 19 Haziran, 2021 - 10:00

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün (Cuma) yapılan açıklamada, Rusya'nın silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan 18 Aralık'ta çekileceği bildirildi.

Kremlin, bu ay yaptığı açıklamada, ABD'nin üye ülkeler üzerinde silahsız keşif uçuşlarına izin veren anlaşmadan çekilme kararının anlaşma üyeleri arasındaki çıkarlar dengesini önemli ölçüde bozduğunu ve Rusya'yı çekilmeye zorladığını belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre, Moskova, ABD Başkanı Joe Biden'ın Donald Trump’ın aksine kararı tersine çevireceğini umuyordu. Ancak Biden yönetimi rotasını değiştirmedi ve Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçladı. Moskova ise bu iddiaları reddetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab konuya ilişkin açıklamasında, İngiltere ve NATO müttefiklerinin Rusya'nın kararından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Raab, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Rusya anlaşmaya yapıcı bir şekilde dahil olmadı ve tam uyumluluğa geri dönmedi" ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya